Sikur në filma: Policëve të Floridës iu zihet pritë me të shtëna vdekjeprurëse, sulmi u kap në video - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

15/09/2021 19:24

Sikur në filma: Policëve të Floridës iu zihet pritë me të shtëna vdekjeprurëse, sulmi u kap në video

Lajme

Gazeta Express

15/09/2021 19:24

Një departament i sherifit në Florida ka publikuar një video dramatike të një ndalimi të trafikut që u shndërrua në një shkëmbim zjarri vdekjeprurës me një burrë të përshkruar si një “kriminel i dhunshëm”, shkruan ABC 7, transmeton Gazeta Express.

Incidenti filloi nga ajo që dukej si një ndalesë rutinore e trafikut të një makine që kishte tre të rritur dhe një foshnjë 2 muajshe brenda.

Lexo Edhe:

Ndërsa policet po flisnin me dy nga pasagjerët, ata i kërkojnë një të treti të dalë nga automjeti. Ai papritmas hidhet nga sedilja e pasme me një pushkë dhe hap zjarr në mënyrë të përsëritur, ndërsa policët mbulohen dhe përpiqen të kthejnë zjarr. Një polic u qëllua në këmbë.

Ndërsa zbresin poshtë, ata nuk e shohin personin e armatosur të vrapojë pas automjetit të tyre të patrullës dhe të kërcej mbi ta.

Arma e tij me sa duket ishte bllokuar, kështu që ai përdori pjesën e pasme të pushkës për të goditur një polic në kafkë në mënyrë të përsëritur. Polici tjetër ndryshon shpejt reportuarin e tij dhe hidhet për të ndihmuar, duke hapur zjarr në mënyrë të përsëritur në distancë të afërt dhe duke vrarë sulmuesin.

Incidenti që përfshiu sherifat e Brevard County ndodhi në gusht në West Melbourne, Fla.

Hetuesit thonë se më shumë se 61 plumba u qëlluan në më pak se një minutë.

I dyshuari ka vdekur në vendin e ngjarjes. Ai u identifikua më vonë si Paris Wilder, 38 vjeç, nga Cocoa, Fla.

Departamenti i sherifit e përshkruan Wilderin si një “shkelës serik”, rekordi i të cilit përfshin 40 arrestime për akuzat që përfshinin grabitje të armatosur, sulme të rënda, vepra penale të drogës, bastisje të një oficeri të zbatimit të ligjit dhe një tentativë vrasje të rëndë. Ai ishte i dënuar për dy akuza për drogë dhe kishte dy urdhra aktivë për krime në kohën e shkëmbimit të zjarrit me policët.

“Unë jam jashtëzakonisht mirënjohës që efektivet tanë janë të sigurt dhe i dyshuari nuk është më në këtë planet ku mund të rrezikojë jetën e dikujt tjetër,” tha Sherifi i Qarkut Brevard, Wayne Ivey.

Ai tha se ishte i shqetësuar që pas kaq shumë arrestimeve në të kaluarën, Wilder ishte ende në rrugë. Ai tha se do të zbulojë pse.

Dukej qartë se ai sulmoi efektivët sepse ai kërkohej me urdhër të jashtëzakonshëm dhe nuk donte të kthehej në burg, tha Ivey.

“Le të mos ketë dyshim: Ky individ mori pikërisht atë që meritonte,” tha Ivey.

“Dhe atyre atje jashtë që mund të jenë aq budallenj sa të pyesin pse e kemi qëlluar kaq shumë herë, ajo përgjigje është e thjeshtë: Sepse e keqja nuk mund të jetë kurrë aq e vdekur sa duhet.”

Polici i plagosur – i identifikuar nga departamenti si Zëvendës Brian Potters – u qëllua në pjesën e poshtme të këmbës dhe kafka e tij u thye me pushkë. Ai u shtrua në spital në gjendje të qëndrueshme dhe pritet të shërohet. Potters është një veteran detar i cili kishte qenë në Zyrën e Sherifit të Qarkut Brevard për më pak se dy vjet, dhe më parë kishte shërbyer në agjenci të tjera të zbatimit të ligjit.