Si u bë i pastrehu milioner - Gazeta Express

Fun

Gazeta Express

03/11/2021 21:12

Si u bë i pastrehu milioner

Fun

Gazeta Express

03/11/2021 21:12

Një ish-i pastrehë, i cili flinte në stolat e parkut dhe jetonte me burger, është bërë një multimilioner dhe ka blerë shtëpi për të gjithë anëtarët e familjes së tij.

Milioneri i vetë-krijuar emigroi në SHBA me asgjë tjetër veç 500 dollarë (367 £) në xhep dhe tani ka ndarë rrugën e tij të vështirë drejt suksesit – duke përfshirë fjetjen në stola, të qenit i pastrehë dhe jetesën me ushqim të lirë.

Lexo Edhe:

Nick Mocuta, 37 vjeç, u rrit në Rumani, por gjithmonë ëndërronte të bënte një karrierë për veten e tij përtej pellgut në vendin e ëndrrave. Pavarësisht se dinte shumë pak anglisht në moshën 21-vjeçare, Mocuta erdhi në Los Anxhelos me 500 dollarë të cilat gjyshja i dhuroi për të filluar një jetë të re. Në pamundësi për të gjetur një apartament dhe duke mos pasur kontakte në vend, i diplomuari i biznesit kaloi javë duke fjetur. stola në parqe publike dhe mezi blinte ushqim.

“Taksia e parë që mora në qytet më kushtoi rreth 100 dollarë, gjë që më la me 400 dollarë për veten time – ishte një tronditje kulturore, nuk do ta harroj kurrë atë pjesë”, tha Nick për Jam Press. “E gjeta veten të pastrehë në LA, flija në stola në parqe dhe haja me një buxhet shumë të vogël.

“Unë do të shkoja të blija një burger dollarësh në McDonald’s dhe do t’u thoja “jo djathë” në mënyrë që të mos më paguanin ekstra.”

Gjatë muajve të ardhshëm, Nick ishte për fat të mirë në gjendje të siguronte punë me pagesë të ulët dhe përfundimisht ishte në gjendje të kursente para të mjaftueshme për një depozitë për të marrë me qira një apartament të vogël.

Megjithë vështirësitë dhe përparimin e ngadaltë, ambiciet e tij në karrierë mbetën të larta dhe përfundimisht, ai arriti të merrte një licencë për ndërmjetësimin e pasurive të paluajtshme. Edhe pse punëtori mendonte se pasuria do të ishte mënyra se si ai do të bënte pasurinë e tij, Mocuta filloi një sipërmarrje të re në 2013 që do t’i ndryshonte jetën përgjithmonë.

Tani 37-vjeçari filloi të shiste artikuj si telefona celularë dhe kuti të importuara nga Kina në eBay dhe pas gjashtë muajsh ai fitonte deri në 4,000 dollarë (2,936 £) në muaj. Pasi pa suksesin që mund të bënte në internet, ai vendosi të linte punën e tij si ndërmjetës për t’u fokusuar në biznesin e tij në tregtinë elektronike. Nëntë vjet më vonë, ai është një qytetar amerikan me dyqane të shumta në internet dhe ka grumbulluar rreth 40 milionë dollarë (29 milionë £) të ardhura. Nick tha: “Unë mendoj se arsyeja pse jam i suksesshëm është sepse nuk kam pasur kurrë frikë të humbas, thjesht të mos përpiqem. “Unë jam shumë këmbëngulës dhe nuk dorëzohem kurrë. Dështoj shtatë herë, ngrihem në të tetën.” Ish-i pastrehët tani ka një portofol prej 100 banesash në të gjithë SHBA-në dhe Rumaninë, si dhe katër makina luksoze.

Ai i ka trajtuar anëtarët e familjes së tij me shtëpi dhe gjëra të tjera të mira – si dhe i ka dhënë komunitetit sa më shumë që të jetë e mundur. Nick shtoi: “Është një biznes familjar për mua, nuk ka asgjë më të mirë sesa t’u japësh njerëzve lirinë financiare për të lënë punën e tyre në mënyrë që të kenë shumë më tepër kohë për familjet e tyre. “Lumturia në fytyrat e tyre më bën të punoj më shumë për ta”.