Si t'i trajtoni thembrat e çara në kushte shtëpie - Gazeta Express

Si t’i trajtoni thembrat e çara në kushte shtëpie

Shneta

Gazeta Express

23/03/2021 15:12

Thembrat e thata dhe me çarje mund të jenë shqetësuese dhe herë pas herë mund të çojnë në probleme më serioze nëse nuk trajtohen.

Trajtimi në shtëpi duhet të fillojë me hidratimin të paktën dy herë në ditë. Kërkoni për një hidratues me teksturë të trashë. Disa kremra hidratues përmbajnë agjentë zbutës, si urea, acidi salicilik ose alpha hydroksi acid, të cilët ndihmojnë në heqjen e lëkurës së vdekur.

Lexo Edhe:

Kushtojini rëndësi thembrave para se të shkoni në shtrat.

1. Zhytini këmbët për 10 minuta në ujë të thjeshtë ose ujë me sapun dhe thajini.
2. Pastaj fërkojini thembrat me një skrab për këmbët.
3. Në vijim vendosni një krem me bazë vaji (si vazelinë, pomadë shëruese).
4. Vishni një palë çorape të holla pambuku.

Mos i injoroni thembrat e thata dhe të çara, pasi me kalimin e kohës mund të krijoni çarje më të thella, gjë që rrit rrezikun e infektimit. Nëse masat e vetë-kujdesit nuk ndihmojnë, flisni me një specialist për mundësitë e tjera të trajtimit./Anabel/ Gazeta Express