Si t’i thoni “jo” plagëve, përzierja e mjaltit dhe 2 përbërësve të tjerë i largon menjëherë - Gazeta Express
string(87) "si-ti-thoni-jo-plageve-perzierja-e-mjaltit-dhe-2-perberesve-te-tjere-i-largon-menjehere"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

22/12/2022 18:50

Si t’i thoni “jo” plagëve, përzierja e mjaltit dhe 2 përbërësve të tjerë i largon menjëherë

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

22/12/2022 18:50

Plagët janë një pjesë e natyrshme e procesit të shërimit, zakonisht të një lloj lëndimi, dhe ndonjëherë ato mund të jenë të përhershme, gjë që shqetëson shumë njerëz.

Ndryshe nga sa mendonit, megjithatë, plagët nuk shfaqen vetëm në sipërfaqen e lëkurës, por mund të shfaqen edhe në organet tona të brendshme, zakonisht pas një lloj operacioni. Mund ta largoni në mënyrë natyrale me mjaltë dhe tre përbërës të tjerë.

Lexo Edhe:

Kur lëndohemi, trupi ynë fillon të prodhojë më shumë kolagjen për të riparuar zonën e dëmtuar. Ky proces vazhdon deri në 3 muaj, duke rritur kolagjenin dhe rrjedhjen e gjakut në atë zonë, duke krijuar plagët e njohura të kuqe.

Pas kësaj periudhe, kolagjeni fillon të ulet, rrjedha e gjakut zvogëlohet dhe plaga fillon të bëhet më e lëmuar dhe më e butë. Megjithatë, pothuajse të gjitha plagët janë të përhershme, edhe nëse disa zhduken pas një ose dy viti. Nëse kjo nuk ndodh, me shumë mundësi do ta kemi atë për pjesën tjetër të jetës.

Shumë njerëz besojnë se mënyra më e mirë për të larguar e plagët është heqja e tyre me operacion lazer. Megjithatë, këto trajtime janë mjaft të shtrenjta dhe jo të gjithë mund t’i përballojnë ato. Për fat të mirë, ekziston një mënyrë krejtësisht natyrale dhe shumë ekonomike për të eliminuar plagët nga çdo pjesë e trupit tonë në më pak se një muaj dhe ne do t’ju tregojmë se si.

Merrni një tenxhere të vogël dhe shtoni vajin e kokosit. E vendosim tenxheren në sobë dhe presim derisa të shkrihet. Pasi vaji i kokosit të jetë shkrirë, shtoni pjesën tjetër të përbërësve dhe përzieni me lugë druri derisa masa të jetë homogjene. Lëreni tenxheren mënjanë dhe fikni zjarrin. Vendoseni përzierjen në frigorifer për rreth 20 minuta dhe mund të filloni ta përdorni më vonë. Sigurohuni që ta mbani kremin në një enë hermetike në frigorifer kur nuk është në përdorim.

Si ta përdorni

Është shumë e thjeshtë. Pastroni zonën, aplikoni kremin dhe masazhoni butësisht. Përsëriteni procesin çdo ditë, dy herë në ditë, një herë në mëngjes dhe një herë në mbrëmje, për rezultate më të mira. Në më pak se një muaj do të vini re se plaga po zbehet derisa të zhduket plotësisht. Sigurohuni që lëkura juaj të jetë e hidratuar mirë gjatë ditës në mënyrë që të jetë më elastike dhe të shërohet më shpejt.