Si t’i mbijetoni mërzisë që ju pllakos në vjeshtë? - Gazeta Express
string(48) "si-ti-mbijetoni-merzise-qe-ju-pllakos-ne-vjeshte"

Shneta tjera

Gazeta Express

20/10/2022 21:54

Si t’i mbijetoni mërzisë që ju pllakos në vjeshtë?

Shneta tjera

Gazeta Express

20/10/2022 21:54

Që në momentin që ndodh ekuinoksi i vjeshtës, përballemi me një gjendje plogështie dhe mërzie, pasi shumë faktorë si: moti, zgjatja e natës dhe temperaturat bëjnë pjesën e tyre.

Gjithsesi, me disa këshilla të thjeshta, mund t’i mbijetoni mërzisë:

Lexo Edhe:

Rutina e përditshme

Krijoni një rutinë të përditshme e cila konsiston me konsumimin e vakteve, orarin e gjumit dhe aktivitetin. Ka shumë rëndësi se kur zgjoheni, apo si e mësoni trupin dhe mendjen tuaj.

Kaloni kohë jashtë

Krijoni kontakt me diellin dhe shihni natyrën, ndërkohë që mendoni gjëra që ju qetësojnë.

Aktivitete

Bëni palestër, telefononi njerëzit e dashur, lexoni, ose gatuani.

Hani shëndetshëm

Për disa, vjeshta është e mërzitshme, ama askush nuk e mohon se ka frutat më të mira. Pak xinxife, shegë dhe ushqime të shëndetshme dhe ja, do të ndiheni më mirë.

Kontaktoni me njerëzit e dashur

Ndërveprimet sociale janë shumë të rëndësishme. Lidhuni me miqtë dhe familjarët.

Mos harroni rëndësinë e gjumit

7 deri në 8 orë, çdo ditë! Menaxhoni si duhet kohën dhe mos e anashkaloni kurrë orarin e plotë të gjumit.