Si të përgatisni toptha me hurme për Ramazan - Gazeta Express
string(44) "si-te-pergatisni-toptha-me-hurme-per-ramazan"

Si të përgatisni toptha me hurme për Ramazan

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

22/04/2022 19:17

Përbërësit e masës kryesore:

• 3 lugë gjelle kakao

Lexo Edhe:

• 1 gotë e gjysmë hurme (pa fara)

• 3 lugë gjelle kokos

• Pak kripë

Shijet (sipas dëshirës masës kryesore duhet t’i shtoni vetëm njërin prej përbërsëve të mëposhtëm)

• 1 lugë gjelle kokos

• 1 lugë caji lëvore e portokallit e gërryer shumë imët, ose

• 1 lugë caji espresso pluhur

Gatimi:

Bluani në pajisjen për përpunimin e ushqimit kakaon, hurmet, 3 lugët e kokosit, dhe kripën derisa të përfitohet një masë e lëmuar. Shtoni ujë me lugë nëse masa mbetet shumë e thatë, ose kokos nëse masa mbetet e lëngshme. Shtoni dhe shijen e preferuar dhe përzieni mirë.

Me duar pastaj formoni topëthat dhe i pluhërosni me përbërsin e preferuar (kokos, fara të susamit, fëstëka të bluar, arra të bluara etj).