Si të përdorni një filxhan kafeje për të mprehur thikat - Gazeta Express
string(55) "si-te-perdorni-nje-filxhan-kafeje-per-te-mprehur-thikat"

Si të përdorni një filxhan kafeje për të mprehur thikat

Shqiperi

Gazeta Express

28/01/2023 15:01

Mjeti më i rëndësishëm në kuzhinën e çdo kuzhinieri është një thikë e mprehtë. Kur bëhet fjalë për mprehjen e thikave, një mprehës prej çeliku ose elektrike është ideale. Por le të supozojmë se asnjëra nuk është e disponueshme. Si mund t’i mprihni thikat?

Ju sjellim nje mënyrë të thjeshtë të përdormin të filxhanit të kafesë për këtë qëllim. Merrni një filxhan kafeje dhe ndiqni hapat.

Lexo Edhe:

Çelësi është të përdorni pjesën e poshtme të një filaxheni, e cila është pa lustër. Sipërfaqja e qeramikës e palustuar, funksionon si një mprehësë efikase. Ju duhet të tërhiqni tehun prerës të thikës përgjatë sipërfaqes së poshtme të një filxhani, në një kënd prej 15-20 gradë, në drejtim të majës së thikës. Ushtorni lehtë presion dhe jini sa më konsistent përgjatë rrëshqitjes së gjatësisë së tehut. Kjo duhet bërë në të dy anët e tehut.