Si të mbroheni prej alergjisë nga dielli, përse duhet të nisni që tani - Gazeta Express
string(69) "si-te-mbroheni-prej-alergjise-nga-dielli-perse-duhet-te-nisni-qe-tani"

Shneta

Gazeta Express

04/06/2024 13:09

Si të mbroheni prej alergjisë nga dielli, përse duhet të nisni që tani

Shneta

Gazeta Express

04/06/2024 13:09

Me ngrohjen e motit, njerëzit shpenzojnë kohë duke qëndruar në natyrë, por shumë syresh ankohen për alergjinë nga dielli.

Alergjia nga dielli përfshin njollat e lëkurës pas ekspozimit për një kohë të gjatë në diell.

Lexo Edhe:

Këto skuqje lidhen me çrregullimet e lëkurës. Kur kaloni orë në diell, gjasat janë që në pjesën e kraharorit e të krahëve të dalin disa njolla të fryra me ngjyrë të kuqe.

Termi i saktë i alergjisë nga dielli është ‘fotodermatoza’ dhe shpërthimi i këtyre njollave është një nga reagimet e kësaj alergjie.

Simptomat zakonisht prekin femrat nga mosha 20 deri në 40 vjeç. Njollat shfaqen në ngjyrë rozë ose të kuqe, në pjesën e krahëve, kraharorit dhe këmbëve. Këto njolla nuk prekin lëkurën e fytyrës.

Njollat shfaqen zakonisht në pranverë ose në fillim të verës dhe shkaktohen nga ekspozimi afatgjatë në diell pas një periudhe me ekspozim të kufizuar në dritën e tij (dimër).

Alergjitë nga dielli zakonisht shoqërohen nga kruarjet ose ndjesinë e djegies. Çfarë ndodh nëse këto njolla shfaqen disa minuta pas ekspozimit në diell ose përballeni me një shpërthim të fortë kruarjesh.

Kjo do të thotë se ju jeni prekur nga urtikaria diellore që mund të prekë çdo zonë të lëkurës së ekspozuar. Njollat zhduken kur futeni në hije dhe në rastin më të keq ato zgjasin 24 orë. Ndjesia e djegies nga dielli është më e përhapura dhe mund të prekë të gjitha pjesët e lëkurës të ekspozuara në diell.

Nëse jeni në dijeni mbi llojin e medikamenteve që rrisin ndjeshmërinë e lëkurës ndaj dielli, është e rëndësishme të shmangni ekspozimin në diell dhe të mbroheni prej tij.

Kremërat mbrojtës mund t’ju vijnë në ndihmë, por përdorimi i përhershëm i tyre kërkohet rrallë. Ndonjëherë dielli mund të përkeqësojë edhe çrregullime si lupusi ose rosacaea (skuqjet e lëkurës). Nëse vini re që lëkura juaj përkeqësohet, atëherë kufizoni daljet në natyrë dhe kujdesuni të lyheni me krem mbrojtës me faktor të lartë.

Fotodermatoza mund të jetë edhe një problem gjenetik, por kjo ndodh rrallë. Njerëzit që vuajnë nga ky problem janë tepër të ndjeshëm nga dielli, digjen shpejt dhe shpesh përballen me shpërthime njollash të forta.

Fotodermatoza metabolike mund të shkaktohet edhe nga defektet në enzimat e nevojshme për reagimet kimike në organizëm.

Lloji më i përhapur i saj është porfiria (sëmundja e ndjeshmërisë së lartë nga dielli). Intensiteti i kësaj sëmundje është i ndryshëm dhe mund të prekë sistemin nervor, lëkurën dhe organe të tjerë. Nëse kjo sëmundje prek vetëm lëkurën, njollat, flluskat dhe skuqjet janë të pritshme.

Kjo sëmundje nuk kurohet, por ndryshimet në stilin e jetesës, mbrojtja nga dielli, shmangia e tij dhe alkoolit, vijnë në ndihmë./ Agroweb