Si të largoni kokëdhimbjet pas dehjes me alkool në netët festive - Gazeta Express
string(64) "si-te-largoni-kokedhimbjet-pas-dehjes-me-alkool-ne-netet-festive"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

22/12/2022 19:04

Si të largoni kokëdhimbjet pas dehjes me alkool në netët festive

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

22/12/2022 19:04

Festimet e Krishtlindjeve kanë filluar e së shpejti do të fillojnë edhe festimet e Vitit të Ri

Prandaj konsumimi i madh i alkoolit po vazhdon. Por, që të nesërmen të mos keni dhimbje koke, më poshtë do të gjeni një zgjidhje për të dalë nga dehja.

Lexo Edhe:

Edhe pse shumë njerëz arrijnë të pinë një filxhan kafe pasi zgjohen për t’u zgjuar dhe mendojnë se do të jenë esëll, ekspertët thonë se kjo është alternativa më e keqe. Pirja e kafesë mund të zgjasë një dehje, jo të lehtësojë efektet e saj negative.

Nëse nuk ndiheni më mirë pas një nate të ashpër, provoni këtë një ilaç kundër dehjes që u zbulua disa vite më parë nga shkencëtarët në Institutin e Teknologjisë Kimike në Mumbai.

Zgjidhja më e mirë është  pija që përbëhet nga uji, uji i kokosit apo uji i dardhës derisa filloni të konsumoni një vakt që ka në përbërje djathë, domate dhe tranguj.

Ky kombinim i ushqimit dhe pijeve ndihmon në zbutjen e efekteve të alkoolit për një periudhë të shkurtër kohe.