Si të largoni herpesin nga buzët pa harxhuar para - Gazeta Express
string(49) "si-te-largoni-herpesin-nga-buzet-pa-harxhuar-para"

Shqiperi

Gazeta Express

09/12/2022 17:57

Si të largoni herpesin nga buzët pa harxhuar para

Shqiperi

Gazeta Express

09/12/2022 17:57

Herpes zoster është një plagë ose flluskë që zakonisht shfaqet rreth zonës së buzës.

Herpesi nuk shkakton dëme, por është një infeksion viral i bezdisshëm. Shpesh “kthehet” në të njëjtin vend në zonën e buzëve në formën e një flluske.

Lexo Edhe:

Nëse nuk dëshironi të merrni ilaçe për të hequr qafe herpesin, atëherë ka një mënyrë shumë të thjeshtë për ta bërë këtë duke përgatitur një recetë të thjeshtë të bërë vetë.

I vetmi përbërës që ju nevojitet është një thelpi hudhër.

Prisni hudhrën dhe vendoseni sipër flluskës. Mbajeni në këtë pozicion për të paktën 10 minuta dhe më pas hiqeni nga zona.

Shpëlajeni zonën me ujë të ngrohtë. Përsëriteni këtë procedurë pesë herë, dhe plagët e ftohta do të zhduken për rreth 12 orë! Nëse shtrirja e infeksionit është më e madhe se zakonisht, përsërisni të njëjtën procedurë ditën tjetër.