Si të kujdesemi për lëkurën në kohën e menopauzës? - Gazeta Express
string(49) "si-te-kujdesemi-per-lekuren-ne-kohen-e-menopauzes"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

25/01/2023 19:27

Si të kujdesemi për lëkurën në kohën e menopauzës?

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

25/01/2023 19:27

Në një botë të përsosur nuk do të kishte asnjë fshehtësi rreth menopauzës. I njëjti dialog që sillet rreth pubertetit dhe ndryshimeve të lëkurës (dhe produkteve që mund të ndihmojnë) do të shtrihej deri në menopauzë.

Por ka mbetur shumë pa u thënë për këtë kohë në jetë dhe, si rezultat, shumë gra nuk janë të sigurta se çfarë të presin kur bëhet fjalë për ndryshimet që mund të përjetojnë në mënyrën se si ndihen dhe duken. Në një përpjekje për të çmitizuar menopauzën dhe ndryshimet e lëkurës që mund të ndodhin, këta ekspertë dhanë një pasqyrë të vlefshme se pse ndryshon lëkura juaj, cilat ndryshime janë më të zakonshme dhe si të dukeni dhe ndjeheni më të mirën tuaj absolutisht gjatë dhe pas këtij tranzicioni në jetë. Këtu keni gjithçka që duhet të dini për kujdesin për lëkurën tuaj gjatë menopauzës.

Lexo Edhe:

Pse ndryshon lëkura gjatë menopauzës?

Përpara se të kuptoni se si të kujdeseni për lëkurën tuaj në ndryshim, mund të dëshironi t’i drejtoheni elefantit në dhomë: PSE, saktësisht, po ndodhin të gjitha këto ndryshime? “Menopauza ndikon në hormonet e grave, të cilat mund të shkaktojnë ndryshime të dukshme në lëkurë”, thotë Dr. Arash Akhavan, FAAD, pronar i Grupit të Dermatologjisë dhe Laserit në Manhattan, NY, shkruan portali Shefinds, transmeton Klankosova.tv.

“Prodhimi i kolagjenit zvogëlohet me kalimin e moshës, por menopauza shkakton një humbje më të shpejtë të kolagjenit që çon në rënien e lëkurës, si dhe në formimin e linjave të holla dhe rrudhave. Menopauza ndikon rëndë në nivelet e estrogjenit, të cilat mund të shkaktojnë ndryshime në prodhimin e sebumit, i cili shkakton në puçrra fytyre dhe thatësi dhe rritjen e flokëve në zonat e padëshiruara të fytyrës.

Zgjidhje për kujdesin e lëkurës në menopauzë

Nuk ka masa parandaluese për të shmangur ndryshimet që mund të ndodhin gjatë menopauzës, por trajtimet aktuale, procedurat në zyrë dhe ndryshimet e stilit të jetesës mund të ndihmojnë, sipas Dr. Akhavan. “Përdorimi i një retinoidi me recetë në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës do të ndihmojë në prodhimin e kolagjenit dhe do të ndihmojë në trajtimin e çdo akneje”, tha Dr. Akhavan. “Sigurohuni që të qëndroni të hidratuar dhe të hidratoni lëkurën tuaj shpesh me një hidratues të pasur me qeramide për të balancuar vajrat dhe për të luftuar çdo thatësi. Procedurat në zyrë si injeksionet, lazerët, mikrogjilpërat dhe trajtimet me radiofrekuencë mund të ndihmojnë në prodhimin e kolagjenit dhe reduktimin e shfaqjes së linjave të holla dhe rrudhave.

Sa i përket qimeve të padëshiruara, heqja e tyre me lazer mund të trajtojë rritjen e padëshiruar të qimeve, por Dr. Akhavan thekson se është e rëndësishme të theksohet se duke qenë se këto janë qime hormonale, rezultatet nuk do të jenë të përhershme dhe trajtimi i vazhdueshëm do të jetë i nevojshëm. “Terapia e zëvendësimit të hormoneve është gjithashtu një opsion i shkëlqyeshëm pasi do të zëvendësojë estrogjenin e humbur gjatë menopauzës, gjë që mund të ndihmojë në lehtësimin e këtyre simptomave të padëshiruara”, tha Dr. Akhavan.

Si zakonisht, retina-A dhe lagështia marrin faturimin maksimal kur trajtoni lëkurën tuaj në shtëpi, por nëse jeni të hapur për t’u konsultuar me një dermatolog, kjo mund të jetë koha e përsosur për të trajtuar veten me një procedurë në zyrë për rritjen e kolagjenit.

Elizabeth Koshy, themeluese dhe CEO e Empress Naturals, e cila është e specializuar në kujdesin e lëkurës për gratë në menopauzë dhe menopauzë, rekomandon gjithashtu vajin e farës së trëndafilit, i cili është intensivisht hidratues dhe mbron nga dëmtimet nga radikalet e lira, dhe vajin organik të arganit për të luftuar inflamacionin dhe për të rritur nivelet e hidratimit.