Si të humbni peshë shëndetshëm pas izolimit? - Gazeta Express

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

14/05/2021 0:50

Si të humbni peshë shëndetshëm pas izolimit?

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

14/05/2021 0:50

Javët e kaluara, ndër të tjera, kanë qenë sfiduese edhe për linjën tonë. Mungesa e aktivitetit fizik e kombinuar me stresin, mbase teprimi emocional dhe gjetja e rehatisë në ushqim ka lënë gjurmë te shumë njerëz.

Ndërsa afrohet vera dhe masat kundër COVID po lehtësohen ngadalë, tani është koha e duhur të merreni me kilogramët që mund të keni grumbulluar. Këtu janë disa këshilla që, së bashku me një dietë të ndjeshme dhe të larmishme, mund të ndihmojnë.

Eliminoni miellin e drithërave nga dieta juaj

Të gjithë tashmë e dimë shumë mirë që për një linjë të hollë duhet të eliminoni ushqimet e pasura me sheqer, alkool dhe ushqime të shpejta nga dieta juaj. Kjo këshillë qëndron akoma, por përpiquni të eliminoni nga dieta juaj, të paktën për një kohë, të gjitha ushqimet që përmbajnë miell drithërash. Kjo strategji mund të ndihmojë në mbajtjen e një niveli të qëndrueshëm të sheqerit në gjak, që do të thotë më pak sulme urie.

Bëni darkën të lehtë

Kur flasim për strategji që japin rezultatet e dëshiruara, një nga më të rëndësishmet është një darkë “e pakët”, por edhe ushqyese. Këtu është zgjedhja më e mirë për të arritur sallatat e ftohta – të ngrohta të bëra nga perime të freskëta në kombinim me pulë të gatuar ose të zier, peshk ose ushqim deti. Sallata duhet të jetë erëza lehtë me një lugë çaji vaj ulliri dhe lëng limoni dhe një gamë të tërë të erëzave bimore sipas dëshirës. Këshillohet të largoheni nga tryeza ndërsa jeni ende pak të uritur, sepse ndjenja e ngopjes vonohet me rreth 15 minuta. Nëse përsëri keni uri para se të shkoni në shtrat, kapërcejeni atë me fruta.

Çaji jeshil është aleati juaj

Falë një përbërësi të quajtur ECGG, besohet se pirja e çajit jeshil mund të ju ndihmojë të humbni peshë. Sipas studimeve, marrja e EGCG mund të stimulojë oksidimin e yndyrës dhe të rrisë termogjenezën – energjinë e nevojshme për tretjen, thithjen dhe metabolizmin e ushqimit. Për një efekt pozitiv, është e dëshirueshme të pini 1-2 filxhanë çaj jeshil të pa ëmbëlsuar çdo ditë. Sigurisht, nuk duhet të harrojmë një dietë të plotë dhe një aktivitet të rregullt fizik, të cilat janë një pjesë e domosdoshme e një plani për humbjen e peshës cilësore.

Pa ushtrime nuk ka sukses

Ushtrimet e rregullta janë një mënyrë shumë e rëndësishme për të arritur dhe ruajtur dobësinë. Sidoqoftë, situata aktuale nuk na lejon të vizitojmë qendrën e fitnesit, por ka shumë programe në internet që na lejojnë të bëjmë stërvitje në shtëpi. Është gjithashtu një kohë e shkëlqyer për të ecur, vrapuar ose çiklizmit. Për më tepër, ky opsion aktualisht është jashtëzakonisht i dëshirueshëm (natyrisht me distancën e detyrueshme shoqërore) pasi në këtë mënyrë do të rrisim nivelin e imunostimulimit të vitaminës D.

Strategji shtesë që mund të ndihmojnë

Shkrimi i një ditari diete: Duke shkruar atë që keni ngrënë ju lehtë mund të gjurmoni marrjen e kalorive dhe kështu të kufizoni marrjen tuaj. Gjithashtu, është më e lehtë të identifikosh ushqimet që nuk kanë vend në meny.

Peshimi një herë në javë: Shifrat në peshore, nëse janë më shumë sesa pritej, mund të shërbejnë si një motivues i shkëlqyeshëm për të luftuar trurin që dërgon një mesazh për marrjen e ushqimit.

Gjumi i mirë është çelësi i një linje të mirë: Studimet tregojnë se njerëzit që flenë më pak se 6 orë kanë nivele më të larta të hormonit të urisë – grelin në gjak. Grelin stimulon dëshirën për të konsumuar ushqime me karbohidrate dhe kalori. Gjithashtu, mungesa e gjumit stimulon sekretimin e hormonit të stresit – kortizolit, i cili, ndër të tjera, vepron si një sinjal për qelizat dhjamore për të ruajtur sa më shumë yndyrë. Prandaj, kushtojini vëmendje higjienës së gjumit dhe mos harroni për pushimin dhe relaksimin.

Përkushtimi për kohën e vaktit: Një vakt në lëvizje mund të çojë pa e ditur në grumbullimin e kilogramëve të tepërt. Ecja gjatë ngrënies na shpërqendron, gjë që e bën më të vështirë të ndjeheni të ngopur dhe më lehtë të hani shumë. Si shikimi i televizionit ashtu edhe biseda gjithashtu janë shpërqendrues, por në një masë më të vogël, andaj rekomandohet që koha dhe vëmendja t’i kushtohet ngrënies në mënyrë që trupi të njohë ngopjen.