Si ta shkatërrosh një klub futbolli për pesë vite, Bartomeu e ka recetën - Gazeta Express

Si ta shkatërrosh një klub futbolli për pesë vite, Bartomeu e ka recetën

Futboll

Gazeta Express

01/03/2021 21:28

5 qershori i vitit 2015 ishte një ditë e madhe për Barcelonën pasi ata fituan Ligën e Kampionëve nën drejtimin e Luis Enrique për të përfunduar një tripletë mahnitëse duke përfshirë titullin LaLiga Santander dhe Copa del Rey.

Kanë kaluar më shumë se pesë vjet që nga ai moment i paharrueshëm për tifozët e Barcelonës dhe klubi ka kaluar nga ulja në fronin e futbollit evropian, në përballjen me një krizë të madhe financiare dhe sportive.

Në epiqendër të të gjithave ka qenë ish-presidenti i klubit, Josep Bartomeu i cili u arrestua të hënën në mëngjes për lidhjen e tij të pretenduar me skandalin Barcagate të shkurtit të kaluar.

Bartomeu u zgjodh president i Barcelonës disa ditë pasi skuadra katalanase ngriti trofeun e Ligës së Kampionëve dhe që atëherë, skuadra nuk ka arritur sukses në Evropë, përkundrazi është shpartalluar në çdo sezon të Ligës së Kampionëve në fazën e eliminimit.

Para zgjedhjeve, bordi i mëparshëm, me vetë Bartomeu në krye, kishte mbyllur një marrëveshje sponsorizimi me Qatar Airways, shkruan Gazeta Express.

I inkurajuar nga suksesi i Ligës së Kampionëve , Bartomeu ishte i gatshëm të rinegocionte marrëveshjen me synimin për të arritur një marrëveshje edhe më të mirë.

Sidoqoftë, asnjë marrëveshje nuk u arrit dhe partneriteti i Barcelonës me Katarin pushoi së ekzistuari.

Ndërkohë, në nivelin sportiv, Blaugrana shpenzoi disa miliona euro për të nënshkruar lojtarë të tillë si Arda Turan, Aleix Vidal, Lucas Digne, Paco Alcacer, Andre Gomes dhe Samuel Umtiti, por askush prej tyre nuk arriti të dallohej.

Në të njëjtën kohë, Bartomeu ofroi marrëveshje të reja me para të mëdha për lojtarë si Jordi Alba, Sergio Busquets, Gerard Pique dhe Luis Suarez.

Si rezultat, Barcelona u bë klubi me faturën më të lartë të pagave në futbollin evropian dhe njësia ekonomike që i është dhënë goditja më e rëndë gjatë pandemisë COVID-19.

Goditja e fundit erdhi në verën e vitit 2017 kur PSG, një klub në pronësi të Qatar Sports Investments (QSI), rrëmbeu Neymar pasi aktivizoi klauzolën e blerjes së sulmuesit brazilian.

Barcelona fitoi një shumë të madhe për lëvizjen e Neymar por, edhe një herë, nuk arriti të investojë siç duhet, duke nënshkruar Ousmane Dembele dhe Philippe Coutinho, të cilët nuk arritën të plotësonin boshllëkun e brazilianit.

Ndërkohë, Real Madrid vazhdoi të fitonte tre trofe të Ligës së Kampionëve me radhë dhe Barcelona do të përballej me eliminime katastrofike nga Roma dhe Liverpool.

Një vit pasi u bë presidenti i Barcelonës, Bartomeu pa klubin duke u deklaruar fajtor për dy krime kundër agjencisë së taksave që erdhën nga nënshkrimi i Neymar.

Të dy ish-presidentët e Barcelonës, Sandro Rosell dhe Bartomeu dolën të pafajshëm, por imazhi i klubit u dëmtua seriozisht.

Skandali i fundit që ai ka qenë i përfshirë është ai i Barcagate, ku ai akuzohet për punësimin e një kompanie PR për të dëmtuar reputacionin e njerëzve dhe subjekteve të caktuara me fondet e klubit.

Para se të largohej nga Barcelona, ​​ai gjithashtu kishte arritur të prishte marrëdhënien e tij me disa lojtarë, përfshirë Lionel Messin.

Argjentinasi kritikoi Bartomeu përmes një interviste për Goal, duke u ankuar se ish-presidenti i Barcelonës e kishte gënjyer atë në shumë raste.

Verën e kaluar, Messi kërkoi të lirohet nga klubi dhe ai ende nuk ka arritur një marrëveshje, me marrëveshjen e tij aktuale deri në qershor.

/Gazeta Express/