Si ta ndihmoni një fëmijë të kapërcejë frikën e ujit? - Gazeta Express
string(52) "si-ta-ndihmoni-nje-femije-te-kaperceje-friken-e-ujit"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

19/07/2023 19:25

Si ta ndihmoni një fëmijë të kapërcejë frikën e ujit?

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

19/07/2023 19:25

Fëmija juaj e do banjën e tij në mbrëmje dhe duket i emocionuar për të shkuar me pushime. Por kur arritët në plazh, fëmija nuk donte të fuste as gishtat e këmbëve në det. Nëse ky skenar tingëllon i njohur, nuk jeni vetëm.

Shumë shpesh fëmijët e vegjël zhvillojnë një frikë nga uji dhe prindërit e tyre ndihen të frustruar dhe të pasigurt sepse nuk dinë se si t’i bëjnë fëmijët t’i kapërcejnë këto frikë. Ka disa taktika që mund të provoni për ta ndihmuar fëmijën tuaj të kapërcejë frikën e tij nga uji.

Lexo Edhe:

Pse fëmijët kanë frikë nga uji?

Në shumicën e rasteve, frika e fëmijëve nga uji mund të fajësohet për papjekurinë e zhvillimit. Foshnjat nuk janë gjithmonë të vetëdijshme për ujin si diçka për t’u frikësuar dhe zakonisht kënaqen duke u argëtuar në një banjë, liqen, oqean ose pishinë. Por ndërsa fëmijët rriten, është e zakonshme që ata të kenë frikë nga uji. Sipas psikologëve, frikën nga uji e zhvillojnë më së shumti fëmijët e moshës 1 deri në 7 vjeç.

Nëse fëmija juaj ka pasur një përvojë të keqe në ujë, madje edhe në vaskë, të tilla si rrëshqitja, spërkatja e tepërt ose zhytja pa dashje, kjo mund ta bëjë frikën edhe më të madhe dhe më të vështirë për t’u përballuar. Disa fëmijë mund të mos kenë pasur përvoja të frikshme, por ato të pakëndshme, si për shembull që u fut uji në hundë ose në sy dhe shqetësimi se do të ndodhë përsëri, mund t’i bëjë ata të hezitojnë të futen në ujë.

Si ta ndihmoni një fëmijë të kapërcejë frikën e ujit?

Është mirë që të keni një qasje të matur, empatike dhe të qetë. Nëse tregoni nervozizëm, fëmijët do ta ndjejnë atë dhe kjo vetëm do t’ua shtojë frikën. Këtu janë disa strategji që mund të provoni.

Zhytje graduale : Lëreni fëmijën të mësohet me ujin gradualisht. Ditën e parë le të zhysë vetëm gishtat, të dytën le të futet deri në gjunjë, pastaj deri në bel etj. Disa fëmijë thjesht kanë nevojë për më shumë kohë dhe mos i detyrojnë ata.

Merrni pak pajisje argëtuese : Disa fëmijë do të ndihen më rehat me syze shumëngjyrëshe noti, një xhaketë shpëtimi ose doreza noti të zbukuruara me personazhet e tyre të preferuar të filmave vizatimorë. Këto sende mund t’i ndihmojnë fëmijët të ndihen më të sigurt.

Kërkoni ndihmë profesionale: Disa fëmijë kanë më shumë gjasa të dëgjojnë një të rritur që nuk është prindi i tyre. Një instruktor noti i sjellshëm dhe i durueshëm mund të bëjë mrekulli. Plus është se profesionistët kanë shumë përvojë me problemin e fëmijëve që kanë frikë nga uji dhe njohin truket më të mira.

Hyni në ujë me fëmijën : Disa fëmijë do të ndihen rehat nëse futeni në ujë me ta. Mund t’i mbani ose t’i mbani dorën derisa të pushojnë. Por edhe kur kjo të ndodhë, mos u largoni shumë. Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon që prindërit të jenë gjithmonë pranë mundësive të notarëve të papërvojë.

Flisni : Mundohuni të flisni me fëmijën tuaj për të kuptuar arsyen e frikës së tij nga uji. Nëse e dini se me çfarë po lufton fëmija juaj, do të jetë më e lehtë ta ndihmoni të kapërcejë frikën dhe të ndihet më i qetë në ujë.