Si omega-3 ndihmon në jetëgjatësinë e shëndetshme - Gazeta Express
string(49) "si-omega-3-ndihmon-ne-jetegjatesine-e-shendetshme"

Si omega-3 ndihmon në jetëgjatësinë e shëndetshme

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

16/05/2022 19:41

Të gjithë duam të jetojmë jetë të gjatë dhe të shëndetshme, apo jo?

Epo, rezulton se duke shtuar omega-3 në dietën tonë vazhdimisht, ne mund të jemi në gjendje ta bëjmë këtë.

Lexo Edhe:

Çfarë do të thotë të kesh nivele të larta të omega-3 për jetëgjatësi

Një studim i botuar në Gazetën e Shoqatës Mjekësore Amerikane zbuloi se të rriturit me nivele më të larta të omega-3 detare kishin shkallën më të ngadaltë të shkurtimit të telomereve gjatë pesë viteve. Çfarë do të thotë kjo, saktësisht? Telomeret janë majat kromozomale që mbrojnë ADN-në tonë nga stresorët. Provat tregojnë se gjatësia e telomereve është një shënues për plakjen biologjike, dhe sa më të gjata telomeret tuaja, aq më e madhe është jetëgjatësia juaj.

Si na ofrojnë mbështetje omega-3 ndërsa plakemi

Ka një sërë përfitimesh omega-3 të mirë-hulumtuara që janë vërtetuar se na mbështesin tani dhe më vonë në jetë, duke përfshirë shëndetin e zemrës, trurit, syve dhe nyjave.

1. Shëndeti i zemrës

Kur bëhet fjalë për shëndetin kardiovaskular, nivelet adekuate të omega-3 ndihmojnë në mbështetjen e gjithçkaje, nga funksioni i enëve të gjakut dhe reagimi i shëndetshëm inflamator deri te ulja e rrahjeve të zemrës në pushim, presioni i gjakut dhe nivelet e triglicerideve.

2. Funksioni njohës

Ruajtja e kujtesës së punës dhe funksionit të përgjithshëm njohës është një aspekt thelbësor i jetëgjatësisë dhe omega-3 kanë pjesën e tyre të përgjegjësisë në mbështetjen e shëndetit të trurit. Truri është organi më yndyror në trup dhe ka nevojë për acide yndyrore për të funksionuar në mënyrë optimale.

3. Shëndeti i syve

Përveç rolit të tij të rëndësishëm në tru, DHA është gjithashtu acidi yndyror më i bollshëm që gjendet në sy. DHA është kritike për funksionimin dhe rigjenerimin optimal të rodopsinës – një pigment vizual që luan një rol vendimtar në shndërrimin e dritës në imazhe vizuale.