Si ndikon vera e kuqe në parandalimin e diabetit të tipit 2? - Gazeta Express

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

08/11/2021 20:05

Si ndikon vera e kuqe në parandalimin e diabetit të tipit 2?

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

08/11/2021 20:05

Një gotë verë e kuqe në fund të ditës mund t’ju ndihmojë vërtet të relaksoheni.

Por, ajo mund të ndihmojë edhe në parandalimin e disa sëmundjeve.

Lexo Edhe:

Kërkimet e fundit shpjeguan pse pijet alkoolike mund të luftojnë diabetin e tipit 2, sëmundjet e zemrës, mpiksjen e gjakut, kancerin dhe demencën.

Dr.Rudolph Schutte i Universitetit Anglia Ruskin zbuloi se gjithçka ka të bëjë me rrushin, ose më konkretisht, mikronutrientët në rrush, që kalojnë në verë.

Ata quhen polifenole dhe i japin verës së kuqe një prekje të shkëlqimit të superushqimit, shkruan The Sun.

Ai tha se ekziston një marrëdhënie e dobishme midis sëmundjes koronare të zemrës dhe konsumit të verës së kuqe dhe asaj të bardhë

Polifenolet mbrojnë indet e trupit kundër stresit dhe patologjive të lidhura me stresin, si kanceret, sëmundjet koronare të zemrës dhe inflamacionet. Një shishe verë e kuqe përmban mesatarisht 1.8 gram për litër polifenole.

Një studim tjetër zbuloi se një gotë e vogël verë e kuqe në ditë është e mjaftueshme për t’u siguruar diabetikëve të tipit 2 dozën e tyre ditore të një ilaçi të nevojshëm për trajtimin e sëmundjes.