Si ndikon ngrënia e akullores çdo ditë në shëndetin tuaj? - Gazeta Express
string(56) "si-ndikon-ngrenia-e-akullores-cdo-dite-ne-shendetin-tuaj"

Si ndikon ngrënia e akullores çdo ditë në shëndetin tuaj?

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

23/06/2023 19:09

Akullorja duket se është trajtimi perfekt për t’u freskuar në një ditë të nxehtë.

Por a është diçka që mund ta hamë çdo ditë, apo duhet të kufizojmë marrjen e saj në një masë të caktuar?

Lexo Edhe:

Siç shpjegojnë nutricionistët, shijimi i një filxhani ose koni me akullore mund të eksitojë sythat tona të shijes, por edhe të ndikojë në shëndetin tonë në disa mënyra.

Ekspertët sugjerojnë që ushqimet që përmbajnë sheqer të shtuar dhe yndyra të ngopura, si akullorja, duhet të hamë ende me masë dhe me kujdes.

Në sasi të tepërta, kjo ëmbëlsirë e preferuar verore mund të zëvendësojë burimet e lëndëve ushqyese në dietën tonë dhe me kalimin e kohës të rrisë rrezikun e sëmundjeve kronike si sëmundjet e zemrës, kolesteroli i lartë, obeziteti ose diabeti.

Ka disa pro dhe kundër konsumimi i akullores në baza ditore.

Kjo nënkupton ndërtimin më të shpejtë të muskujve, përmirësim të humorit, por edhe rritje të sheqerit në gjak, cilësi më të dobët të gjumit, veçanërisht pagjumësi, çrregullime të tretjes, metabolizëm më të ngadaltë dhe shtim në peshë. /Shqip.com