Si ndikon kosi në imunitetin tuaj - Gazeta Express

Shneta

Gazeta Express

28/12/2020 17:48

Si ndikon kosi në imunitetin tuaj

Shneta

Gazeta Express

28/12/2020 17:48

Shumë njerëz e kanë të lidhur në mendjet e tyre kosin me periudhën e dietës ose si një zgjedhje ideale për diçka të lehtë gjatë natës. Sidoqoftë, këto nuk janë të vetmet dy.

Përveç kalciumit dhe proteinave, një pjesë e kosit gjithashtu përmban të ashtuquajturat baktere “të mira” të cilat mbështesin funksionimin e duhur të zorrëve dhe sistemit imunitar, përmirësojnë tretjen dhe mbrojnë nga depresioni.

Lexo Edhe:

Në fakt, sipas hulumtimeve përkatëse, ka disa arsye për të ngrënë kos. Shihni më poshtë tre prej tyre:

Sipas disa studimeve, konsumi i rregullt i kosit dhe produkteve të qumështit me pak yndyrë mbron nga rreziku i zhvillimit të diabetit të tipit 2.

Studimet kanë treguar se konsumimi i kosit për katër javë përfiton nga truri.

Probiotikët e kosit zvogëlojnë rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru tek njerëzit që hanë vetëm dy racione në javë.