Si ndikon konsumimi i vezëve në zemër? - Gazeta Express
string(37) "si-ndikon-konsumimi-i-vezeve-ne-zemer"

Si ndikon konsumimi i vezëve në zemër?

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

08/05/2024 20:49

Një studim i ri australian i botuar në American Journal of Nutrition Clinical ka përfunduar se konsumimi i 12 vezëve në javë nuk rrit faktorët e rrezikut kardiovaskular si kolesteroli në njerëzit me para-diabet ose diabet të tipit 2.

Njëri grup ndoqi një dietë të lartë të vezëve (12 vezë në javë) dhe grupi i dytë një dietë të ulët të vezëve (më pak se 2 vezë në javë), së bashku me një dietë të shëndetshme që përfshinte kokrra të plota, ushqime të ulëta të karbohidrateve të indeksit glikemik dhe zëvendësimin e yndyrave të ngopura me yndyra monounsaturated dhe poliunsaturated si vaj ulliri.

Lexo Edhe:

Ata e ndoqën këtë dietë për 12 muaj.

Nuk kishte dallime të rëndësishme midis dy grupeve në një gamë të gjerë të faktorëve të rrezikut kardiovaskular, duke përfshirë kolesterolin, sheqerin në gjak dhe presionin e gjakut.

Njerëzit në të dyja dietat humbën një peshë të njëjtë.

“Ndërsa vetë vezët janë të larta në kolesterolin dietik dhe njerëzit me diabet të tipit 2 kanë tendencë të kenë nivele më të larta të kolesterolit lipoprotein LDL të ulët, ky studim mbështet hulumtimet ekzistuese që tregojnë se konsumimi i vezëve ka pak efekt në nivelet e kolesterolit në gjakun e njerëzve”, thuhet në studim.

“Vezët janë një burim proteinash dhe mikro-ushqyesish që mund të mbështesin një sërë faktorësh shëndetësorë dhe dietash, duke përfshirë ndihmën për të rregulluar marrjen e yndyrës dhe karbohidrateve, shëndetin e syve dhe zemrës, enët e shëndetshme të gjakut dhe shtatzënitë e shëndetshme. Njerëzit nuk kanë nevojë të mos konsumojnë vezë nëse kjo është pjesë e një diete të shëndetshme”, përfundon studimi. /Shqip.com