Si Elon Musk solli të ardhmen sot - Gazeta Express
string(33) "si-elon-musk-solli-te-ardhmen-sot"

AutoTech

Gazeta Express

28/06/2022 22:33

Si Elon Musk solli të ardhmen sot

AutoTech

Gazeta Express

28/06/2022 22:33

Në epokën e rrjeteve sociale, Elon Musk bën pikërisht atë që dëshiron dhe kurdo që të dojë.

Në kohën kur interneti dhe Facebook dolën nga hiçi për t’i dhënë “zë” njerëzve të thjeshtë, përveç “gjyqtarëve” të medias, “lindi” një kategori tjetër njerëzish që tentojnë të kalojnë edhe njeriun si një ide. Janë ata që me një ‘tëeet’ të vetëm kanë aftësinë të ndryshojnë ide, të hapin horizonte dhe të drejtojnë masat në lidhje me zgjedhjet e tyre në botën moderne.

Lexo Edhe:

Më kryesoret janë ato që ju prezantojmë më poshtë:

Pse askush nuk është më emblematik se Elon Musk

Duke supozuar se ka një “tiran” në mediat sociale tani, nuk është Mark Zuckerberg, as  Bill Gates, as edhe Kevin Systrom ( CEO i Instagram ). Që nga momenti kur stoku i GameStop u rrit në fillim të vitit të kaluar, ne kuptuam se Elon Musk ka pjesën e luanit të lëvizjeve të tregut për mirë. Sepse investitorët e vegjël të Reddit  mund ta kenë marrë aksionin për rritjen e parë, por Musk ishte ai që e dërgoi atë në parajsë me një postim të vetëm në Twitter. Vetëm sepse mundet dhe tani është afër tregut të Twitter, shkruan abcnews.al.

Bitcoin është “pre” e tij

Nëse ka një gjë që na bën përshtypje këtu në Ratpack, siç bën në mbarë botën, është trajtimi i Musk ndaj të preferuarit të tij dikur, Bitcoin. Fillimisht u hap duke lejuar botën të blinte Teslën duke përdorur “zotin” e kriptomonedhave, më pas mori vendimin e saj mbrapsht dhe më keq, filloi ta luftonte pandërprerë, duke e ulur çmimin e saj nën 30 mijë euro. Më pas mbreti u “lartësua” sërish, por për momentin ka rënë dhe nuk i kalon 20 mijë dollarët.

Lëvizjet e Musk gjithmonë fshehin një mister, por nuk janë kurrë të rastësishme. Kjo është arsyeja pse ai është gjithmonë në krye të zinxhirit të më të pasurve në botë dhe së shpejti do të jetë trilioneri i parë.

Epoka e nisjes së Terminatorit

Ditët kur udhëtimi në hapësirë ​​dukej si shaka po i vjen fundi gradualisht. Kjo për shkak se Musk ka nisur një “luftë” informale me Bezos se kush do të jetë përfituesi i hapësirës. Me Space X që tani tejkalon edhe NASA-n në popullaritet, Musk mund të sjellë ” Kthehu në të Ardhmen” më shpejt se Marty McFly.

Bezos mund të ketë shkuar në hapësirë, por të gjithë e dinë se Tesla është mjeshtër i teknologjisë. Kjo është arsyeja pse së shpejti do të sjellë robotë në jetën tonë të përditshme. Edhe më qesharake? Këto do të quhen Optimus. Jo se i ngjan Transformers por kanë hirin për shkak të emrit./abcnews.al