Shumë e thjeshtë! Mësoni një mënyrë për të ulur nivelet e stresit - Gazeta Express
string(64) "shume-e-thjeshte-mesoni-nje-menyre-per-te-ulur-nivelet-e-stresit"

Shqiperi

Gazeta Express

05/02/2023 22:53

Shumë e thjeshtë! Mësoni një mënyrë për të ulur nivelet e stresit

Shqiperi

Gazeta Express

05/02/2023 22:53

Shkencëtarët thonë se mjafton vetëm një bisedë në ditë me një mik për të ulur nivelin e stresit.

Edhe dërgimi i mesazheve ose shkëmbimi i mesazheve në internet mund t’ju bëjë të ndiheni më të lumtur, sugjeron një studim.

Lexo Edhe:

Ne kemi nevojë për një lidhje shoqërore, kështu që bisedat çlirojnë hormonet e ndjenjës së mirë.

Sidoqoftë, sondazhet sugjerojnë se pothuajse gjysma prej nesh i kushtojnë vetëm një orë njerëzve të dashur në një ditë në javë  ose aspak kohë.

Autori i tij, Profesor Jeffrey Hall, tha: “Ka rëndësi me kë flisni, duke folur me njerëz që ju pëlqejnë dhe jeni afër përmirëson mirëqenien më shumë sesa me njerëzit që nuk i njihni ose nuk ju pëlqejnë.”