Shqetësime evropiane për Marrëveshjen e Prespës! - Gazeta Express
string(47) "shqetesime-evropiane-per-marreveshjen-e-prespes"

Shqetësime evropiane për Marrëveshjen e Prespës!

Ballina

Gazeta Express

13/06/2024 16:41

Komisioneri Johannes Hahn u bëri thirrje të gjitha palëve që të respektojnë Marrëveshjen e Prespës, Greqia do t’i dërgojë mesazh RMV-së në margjinat e takimit ministror të PBEJL-së në Shkup dhe shpreson se mesazhi kryesor do të vijë nga samiti i NATO-s në korrik. Ndonëse konsiderohej se tema e “Prespës” ishte e forsuar për shkak të fushatës për zgjedhjet evropiane, megjithatë edhe pas përfundimit të tyre, interesimi për temën nuk mbarojnë. I pyetur për respektimin e Marrëveshjes së Prespës, Komisioneri për Buxhet dhe Administratë, Johannes Hahn, në një takim me media në Bruksel shprehu shqetësimin dhe u bëri thirrje të gjitha palëve që ta respektojnë marrëveshjen.

“Sa i përket rastit me Maqedoninë e Veriut, kjo më shqetëson. Ne vetëm mund t’u bëjmë thirrje të gjitha palëve, duke përfshirë veçanërisht qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut, që t’i përmbahen Marrëveshjes së Prespës dhe të punojnë për perspektivën evropiane të secilit vend, por edhe të ndihmojnë vendet fqinje. Besoj se ky angazhim veçanërisht ndaj vendeve fqinje – për t’i ndihmuar me përpjekje të vazhdueshme – do të mbështesë të gjithë rajonin. Sepse vërtet besoj se nëse bëjmë një hap të qëndrueshëm përpara, në rastin e Maqedonisë së Veriut, do të ketë ndikim në të gjithë rajonin, për shembull në bisedimet ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, të cilat duhet të riaktivizohen me Komisionin e ri”, potencoi Hahn.

Lexo Edhe:

“ERGA OMNES”, JO NJË FORMULË E DYFISHTË

Në Greqinë fqinje, pritshmëritë po rriten se problemet do të zbuten pas samitit të NATO-s në korrik.

“Tani është radha e liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski”, theksohet në një analizë, ​​në gazetën Kathimerini, thekson autori Stavros Tsimas. Me betimin e deriatëhershëm të kryeministrit, Mickoski do të ftohet të marrë pjesë në takimin e liderëve të vendeve anëtare të NATO-s, ku nuk do ta ketë të lehtë t’u shpjegojë pse do të përdorë zyrtarisht emrin kushtetues, dhe ai do t’i referohet verbalisht vendit të tij si “çfarë të dojë”. “Athina, edhe pse duket e gatshme t’i japë Mickoskit një kohë të arsyeshme për të menduar, de facto nuk pranon një emër të dyfishtë, duke përcjellë me të gjitha tonet se do të bllokojë rrugën hyrëse në Maqedoninë e Veriut, sepse marrëveshja është shkelur”, thuhet në analizë.

Sipas një burimi nga Ministria e Punëve të Jashtme greke, i cili citohet në analizë, nëse do të ishte i pranueshëm përdorimi i dyfishtë i emrit, do të ishte zgjidhur që me Gruevskin, pa pritur të kalojnë kaq shumë vite.

Një mesazh për Shkupin pritej të jepej nga zëvendësministrja e jashtme e Greqisë, Aleksandra Papadopoulou, nëse ajo merr pjesë në samitin e liderëve të EJL. Edhe pse sipas programit nuk do të kishte takime zyrtare me lidershipin e ri, sipas Kathimerini, nëse ai do të merrte pjesë në takim, Papadopoulou duhet të kishte përcjellë mesazhin e qëndrimit të palëkundur të Athinës në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës në margjinat e saj. Media kujton se Papadopoulou, (e cila nga viti 2007 deri në vitin 2012 ishte shef i Zyrës Ndërlidhëse Greke në Shkup), i njeh shumë mirë situatat dhe njerëzit në RMV.

GJASHTË VITE NGA MARRËVESHJA

Marrëveshja e Prespës së shpejti do të diskutohet në Konferencën Ndërkombëtare për Paqe dhe Zhvillim të Qëndrueshëm, e cila bashkëorganizohet nga “Instituti Alexis Cipras” dhe Fondacioni “Zoran Zaev”, dhe do të mbahet më 17 dhe 18 qershor në Athinë. Në Konferencën që do të mbahet me rastin e gjashtë vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës, marrin pjesë krerët e organizatave ndërkombëtare, kryeministrat, komisionerët evropianë, ish-presidentët, kryeministrat dhe ministrat e punëve të jashtme, si dhe përfaqësues të partive nga i gjithë spektri demokratik me theksin e forcave të qendrës së majtë, të majtë dhe përparimtare.

Në konferencën ndërkombëtare do të jenë të pranishëm emra të njohur të politikës – Geoffrey Piatt, Martin Schulz, Francois Hollande, Stefan Löfven, Walter Baer. Komisioneri Johannes Hahn do të ketë një videomesazh, dhe Nikola Dimitrov, Nikos Kozias, negociatori special i OKB-së, Matthew Nimitz i cili do të shpërblehet me çmim për kontributin e tij në Marrëveshje nga Prespa, Cipras dhe Zaev. Për rrugën evropiane të vendeve të Ballkanit do të flasin George Papandreu, Igli Hasani, Miroslav Lajçak, Millosh Vuçeviq dhe Vllado Buçkovski. Janë planifikuar edhe panele të tjera diskutime në të cilat do të marrin pjesë politikanë dhe ekspertë të njohur. (koha.mk)