Shpërthen akuariumi gjigant i Berlinit me 1500 peshq brenda - Gazeta Express
string(59) "shperthen-akuariumi-gjigant-i-berlinit-me-1500-peshq-brenda"

Shpërthen akuariumi gjigant i Berlinit me 1500 peshq brenda

Lajme

Gazeta Express

16/12/2022 11:38

Një akuarium me një milion litra ujë në hollin e Radisson Blu në qendër të Berlinit ka shpërthyer, duke përmbytur hotelin dhe rrugët aty pranë.

“AquaDom” – i cili përmbante 1500 peshq tropikalë – është i lartë 14 m dhe përshkruhet si akuariumi cilindrik më i madh i lirë në botë.

Lexo Edhe:

Policia tha se kishte pasur “dëmtime të jashtëzakonshme ” dhe dy persona u plagosën nga copa xhami, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Imazhet në mediat sociale treguan sasi të mëdha dëmesh në hollin e hotelit.

Mbeturinat nga thyerja janë shpërndarë edhe në rrugën para ndërtesës e cila ishte e mbyllur për shkak të vërshimeve.

Akuariumi u modernizua dy vjet më parë dhe ka një ashensor për përdorim nga vizitorët. Disa nga dhomat në hotel reklamohen se kanë pamje nga ai.

Brigada e zjarrfikësve të Berlinit tha se më shumë se 100 zjarrfikës ishin të pranishëm dhe nuk dihej ende se çfarë e shkaktoi thyerjen.