Shoqëria sekrete e artit Kherson prodhon vizione të zjarrta të jetës nën pushtimin rus - Gazeta Express
string(86) "shoqeria-sekrete-e-artit-kherson-prodhon-vizione-te-zjarrta-te-jetes-nen-pushtimin-rus"

Shoqëria sekrete e artit Kherson prodhon vizione të zjarrta të jetës nën pushtimin rus

Arte

Gazeta Express

25/07/2022 13:42

Piktorët, dramaturgët dhe fotografët kanë sfiduar kërcënimin e arrestimit në qytetin jugor të Ukrainës për të ndarë përvojat e tyre

Nën kërcënimin e burgosjes, marrjes në pyetje dhe presionit të vazhdueshëm të kërkimeve nga ushtarët rusë, gjashtë artistë u takuan fshehurazi në një studio bodrumi në qytetin e pushtuar ukrainas Kherson.

Lexo Edhe:

Në muajt pasi shtëpitë e tyre u morën nga forcat e Putinit, artistët formuan një rezidencë gjatë së cilës krijuan dhjetëra vepra, duke përfshirë vizatime, piktura, video, fotografi, shënime në ditar dhe shfaqje skenike.

Rezultatet, të cilat ata i kanë quajtur ‘Residency in Occupation’, ofrojnë një pasqyrë të tmerrshme të tmerreve të duruara nga miliona ukrainas që jetojnë nën pushtimin rus.

Imazhet tregojnë përqafime torturuese në stacionet e trenit, familje të strehuara në bodrume – vdekja duket pas tyre – shtëpi në zjarr dhe figura që kërcejnë, skelete njerëzore nën këmbë.

Kur u bë shumë e rrezikshme për t’u takuar personalisht, artistët vazhduan të punonin individualisht. Disa kanë ikur nga qyteti, por të tjerë mbeten, duke rrezikuar jetën e tyre.

Grupi dëshiron të ekspozojë veprat e tij, por për ta bërë këtë në Kherson, i cili është i pushtuar që nga shkurti, është e pamundur. Kuratorja e rezidencës, Yuliia Manukian, e cila tani ndodhet në Odesa pasi ka ikur nga Kherson, tha se arti mund të veprojë si një akt i fuqishëm rezistence.

“Unë shoh sesi artistët tanë i tregojnë botës të vërtetën për luftën përmes gjuhës së artit. Është gjithashtu e rëndësishme për mua të përcjell se si zhvillohet rezistenca kulturore, pasi nuk është më pak e fuqishme se ajo fizike, sepse fronti i kulturës është vendi ku përpunohet një e ardhme e lirë”, tha ajo.

“Tashmë është shkruar shumë për nevojën e një tingulli të qartë të zërit tonë të pavarur në arenën kulturore dhe artistike ndërkombëtare, ku për shumë vite Rusia dominonte si përfaqësuese e praktikave artistike të Evropës Lindore. Kështu që është koha për ta shprehur këtë më shumë se kurrë.”

Që nga viti 2002, Kherson ka zhvilluar lëvizjen e tij të artit, të njohur si “kher-art”, duke përqafuar ironinë, sarkazmën, guximin dhe duke qenë kundër rrjedhës kryesore.

Për tre javët e para të pushtimit, Manukian tha se ata ishin “në shok”. Por pasi gjeti veprat e para si përgjigje ndaj luftës nga artistë jashtë Kherson, ajo filloi ta shihte artin si imperativ për “shpëtim mendor” dhe mblodhi së bashku gjashtë artistë vendas.

ZHUK, një artist i njohur naiv që punonte me pseudonim, kishte filluar tashmë veprën “Musi i padëshiruar” , një grerëz i madh i pikturuar me akrilik në një mbulesë tavoline të vjetër, për të përfaqësuar shkatërruesin dhe pushtuesin. Dhe brenda disa orësh nga zbulimi i mizorive në Bucha, ai krijoi një poster të titulluar Putin Cock-a-doodle-doo .

Një artist që punonte në një fshat të pushtuar pranë Khersonit me emrin Marka Royal krijoi një ditar arti të titulluar Z-Notes of Mrs Solodukha . “Lufta e kaloi gjithë jetën time, por punëtoria ime e vogël më bëri shenjë,” shkroi ajo. “Por si mund të vizatoni nëse dëgjoni shpërthime? Mendova: me kë po bëj shaka dhe pse? Nuk mund të pretendosh se lufta është diku përtej. Ju duhet të dokumentoni një sërë përvojash në letër.”

Dokumentacioni i saj artistik përfshinte skica të titulluara “I pamundur të qëndrosh/të largohesh” 18/04/2022 dhe Nëntë persona në bodrum 15/04/2022 .

Julia Danylevska shmang paraqitjen e drejtpërdrejtë të mizorive. Veprat e saj përfshijnë imazhe të banorëve të arratisur të Mariupolit që mbledhin borën për t’u shkrirë në ujë, dorën e një ushtari rus duke hequr një vath ari nga veshi i një gruaje ukrainase, një dorë të prerë që mban një flamur rus dhe në foton e saj Dancing on Bones nga muaji i kaluar. ajo rivizaton një pamje nga filmi i David Lynch Mulholland Drive .

Fotografi Li Biletska, e cila tani është në Kiev, është duke punuar në një dokumentar, Gratë në okupim dhe ka krijuar serinë fotografike Home Maria, që paraqet portrete të grave dhe vajzave që jetojnë nën okupim.

Në një ditar në Facebook, ajo tha: “Që nga dje, një vello tymi ka rënë mbi Kherson. Dhe ju tërheq zvarrë poshtë. Por ne mbajmë. Ne përpiqemi me kokëfortësi të jetojmë. Ne ende duhet të mbjellim një pyll.”

Një artiste e re dhe ilustruese e librave për fëmijë që punon me emrin Mona ka krijuar një seri pikturash për të pasqyruar gjendjen e saj të brendshme dhe video-art të titulluar … Unë dua të bërtas . Ajo ia ka kushtuar veprën e saj Tranzicioni tre brezave të grave të vrarë nga një raketë ruse në Odesa në prill.

Artur Sumarokov, dramaturg dhe kritik filmi, krijoi dy shfaqje, Robëria (Pjesa e Parë) dhe Robëria (Pjesa e Dytë) , pas 45 ditësh nën pushtimin rus. “Si është të jesh nën okupim?” ai shkroi. “Kjo është të mos kesh frikë nga vdekja. Ndonjëherë më ka ardhur mendja e çmendur se mund të ketë diçka më të sinqertë për të rrafshuar ty dhe shtëpinë tënde me tokë sesa të mbahesh peng nga një sadist i sjellshëm. Dhe fillova të shkruaj dramën në këtë gjendje depresive. Jo sepse doja. Por vetëm për të shpëtuar mendjen time nga shkatërrimi.”/ The Guardian

/Gazeta Express