Shkrimtari serb: Vuçiqi e admiron Vladimir Putinin, pikëpamja e tij për botën përkon me atë të shefit rus - Gazeta Express
string(103) "shkrimtari-serb-vuciqi-e-admiron-vladimir-putinin-pikepamja-e-tij-per-boten-perkon-me-ate-te-shefit-rus"

Lajme

Gazeta Express

22/02/2024 8:44

Shkrimtari serb: Vuçiqi e admiron Vladimir Putinin, pikëpamja e tij për botën përkon me atë të shefit rus

Lajme

Gazeta Express

22/02/2024 8:44

Shkrimtari dhe gazetari serb Tomislav Markoviq pohon se Aleksandar Vuciqi e admiron Vladimir Putinin, presidentin e një vendi ku është krim të lësh lule dhe të ndezësh një qiri për një viktimë të pafajshme. Sipas një teksti autorial shkrimtari serb e përshkruan si të ftohtë emocionalisht, Vuciqin i cili e krahasoi vdekjen e një opozitari rus me vdekjen e Slobodan Millosheviçit në burgun e Hagës. “Vuçiq nuk i fsheh synimet e tij, pavarësisht se ai gënjen Ursula von der Leyen se Serbia dëshiron të vazhdojë dhe të përshpejtojë integrimin evropian”.

Ky është shkrimi i plotë:

Lexo Edhe:

Në Mynih para pak ditësh u mbajt një konferencë për sigurinë, në konferencë ishin liderë të fuqishëm botërorë, mes tyre edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Tingëllon pak si shaka, por vetëm sepse realiteti prej kohësh është bërë shaka e padurueshme. Nga erdhi ky ‘Destabilizuesi’ në një forum që merret me çështje të sigurisë dhe stabilitetit të botës?

E ftuan që t’u shpjegojë se cili ishte roli i shtetit të Serbisë në sulmin terrorist në Banjskë? Për ta pyetur deri ku ka arritur hetimi? Pse lideri i grupit terrorist Milan Radoiçiq u lirua për t’u mbrojtur nga liria, sikur të kishte kryer ndonjë kundërvajtje? Ndoshta konferenca ishte një mundësi e mirë që ata të flisnin se përse Vuçiq po destabilizon të gjithë rajonin, e me këtë edhe Evropën, me një program që përkon çuditërisht me planet e Kremlinit?

Vuçiq, i vetëm kundër të gjithëve

Sigurisht që nuk u diskutua për këto tema të pavolitshme, vetëm senatori amerikan Jean Shahin pas takimit me Vuçiqin dhe Kurtin tha se Radoiçiq duhet të arrestohet dhe të futet në burg. Vuçiqit i thanë se nuk mund të ulet më në dy karrige, se do të duhej të zgjidhte: Rusinë apo Evropën. Sikur jo shumë kohë më parë kishte zgjedhur të ishte aleati i vetëm i Vladimir Putinit në këtë pjesë të botës. Në fund të fundit, Vuçiq nuk i fsheh synimet e tij, pavarësisht se ai gënjen Ursula von der Leyen se Serbia dëshiron të vazhdojë dhe të përshpejtojë integrimin evropian.

Gjatë konferencës mbërriti lajmi për vdekjen e opozitarit rus Alexei Navalny, kundërshtarit kryesor të Putinit, i cili vdiq në burg, në një koloni të largët të Arktikut, disa mijëra kilometra larg Moskës. Të mbledhurve në konferencë iu drejtua gruaja e tij, Yulia Navalny, e cila i tha Putinit dhe bashkëpunëtorëve të tij se do të sillen para drejtësisë për të gjitha keqbërjet që kanë kryer.

Kur Yulija Navaljna doli në skenë, të gjithë në sallë u ngritën në këmbë dhe Vuçiç mezi ia doli të zbriste nga vendi, ndër të fundit. Të gjithë e përshëndetën gruan e Navalny-t me duartrokitje të forta, vetëm ky i verbër yni refuzoi me sfidë të duartrokiste, duke dërguar një mesazh të qartë se nuk ka simpati për viktimat e regjimit të Putinit. Në ditët në vijim, ai konfirmoi se nuk ishte një rastësi dhe një incident, por një politikë konsistente pro Kremlinit. Ndërsa e gjithë bota dërgon telegrame ngushëllimi dhe dënon regjimin kriminal të Vladimir Putinit, duke e fajësuar atë për vrasjen e Navalny, autoritetet serbe nuk vuajnë.

Logjika e propagandës ruse

Ndryshe nga heshtësit përparimtarë nga radhët politike, megafonat e tyre nga gazetat propagandistike dhe televizionet ishin shumë të zhurmshme, duke ekspozuar pozicionin e vërtetë të partisë në pushtet. Kasapë të detyrueshëm të fakteve dhe kasapë të së vërtetës, të cilët në mënyrë të rreme e paraqesin veten si një lloj analisti, u përpoqën të shpjegonin në televizion se si Perëndimi vrau Navalnin për të mos akomoduar Putinin. Tabloidët përcjellin me gjithë zemër mendime të tilla ekspertësh, duke i zbukuruar me përkthime nga burime propagandistike të Kremlinit, që për mrekulli, përkojnë plotësisht me frytet e inteligjencës vendase.

Sa dinake dhe tinëzare janë ato vende perëndimore, ata do të bënin gjithçka vetëm për të dëmtuar Rusinë. Perëndimorët e këqij duhet ta kenë fshehur vdekjen e Boris Nemtsov, Anna Politkovska, Maxim Zuyev, Shamil Aliyev, Maxim Borodin, Viktor Afanasenko, Konstantin Popov, Bela Ksalova, Ivan Stepanov dhe qindra opozitarë të tjerë, gazetarë, aktivistë, luftëtarë të të drejtave të njeriut, kundërshtarë. e modës Putin. Vitet e fundit, shumë njerëz kundërshtarë të regjimit e kanë zakon të bien nga dritarja nga një kat më i lartë dhe të mbeten të vdekur në vend, është e mahnitshme se çfarë janë të gatshëm të bëjnë keqbërësit vetëm për të dëmtuar Putinin.

Po, nuk ka asgjë më logjike se sa një grup spiunësh të huaj të hyjnë në një kamp të ruajtur shumë në veriun e largët të Rusisë, në Rrethin Arktik, dhe të vrasin një të burgosur politik. Dhe i njëjti që operativët e Putinit e helmuan me novichok disa vite më parë, por nuk arritën ta vrisnin. Këtu është më në fund përgjigja dhe se si miliona njerëz vdiqën në gulagët e Stalinit, të gjithë u vranë nga amerikanët, britanikët dhe pjesa tjetër e francezëve, telepatikisht.

Meqenëse Perëndimi tashmë e ka vrarë Navalny-n, është mjaft logjike që policia ruse të arrestojë dhe rrahë qytetarët që mblidhen për të nderuar dhe ndezur një qiri për prehjen e shpirtit të tij, deri më tani më shumë se katërqind janë ndaluar. Dhe është edhe më logjike që mediat ruse janë plot me teori se Navalny u vra nga perëndimorët e këqij, ndërsa hetuesit i thanë nënës së tij se ai vdiq për shkaqe natyrale. Ata e vërtetuan këtë pa autopsi, duke përdorur të ashtuquajturën metodë odokative. Kushdo që është në gjendje të besojë në çdo gjë që flasin propagandistët e Kremlinit dhe kolumnistët rusë, në vend të masës së trurit ka pure misri në kokë, ose diçka të ngjashme, në çdo rast pak pranues.

Personaliteti i huaj

Pas kthimit në vend dhe në ilegalitet, Vuçiq u hodh në komente për vdekjen e Navalny dhe shpjeguar veprimet e tij. I vdekur i ftohtë, ai e krahasoi vdekjen e një opozitari rus në një gulag siberian me vdekjen e Slobodan Millosheviçit në burgun e Hagës. Ai po fliste se si një grua u ul papritmas pranë tij, nuk e kishte idenë se kush ishte ajo sepse distinktivi i emrit të saj ishte me kokë poshtë, kështu që ai do të kishte shprehur ngushëllimet e tij vetëm sikur ta dinte se kush ishte ajo, por është mirë që ai nuk e bëri, sepse ajo shpejt tha se nuk i kishin ngushëlluar.

Sido që të jetë, Vuçiq nuk ka asgjë për të qortuar veten dhe konsideron se ka bërë gjithçka si njeri dinjitoz. “Unë nuk kam ardhur në një ndeshje futbolli, por në një takim serioz dhe askush nuk do të më thotë si të ulem apo të qëndroj”, theksoi presidenti krenar për pozicionin e tij të pavarur. Që nga fillimi i luftës së Rusisë kundër Ukrainës, Vuçiq vazhdimisht përsërit se në të gjithë botën perëndimore ka unanimitet, se të gjithë kanë të njëjtin mendim dhe ai është i vetmi njeri i lirë që ka mendim të ndryshëm.

Në të vërtetë, shpesh është një virtyt të jesh i ndryshëm nga të tjerët, të kesh një pikëpamje të pakicës për botën, sepse shumica shpesh mund t’i nënshtrohet paragjykimeve dhe t’u nënshtrohet opinioneve të pritura. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se shumica e ka gjithmonë gabim. Shumica e njerëzve nuk hajdut xhepat e bashkëudhëtarëve në transportin publik dhe pakica që e bën këtë nuk e konsideron veten si individë të pavarur të imunizuar ndaj normave të imponuara kolektive, por e di mirë se ata janë hajdutë xhepash dhe kriminelë. Shumica e njerëzve nuk e mbështesin pushtimin e një vendi fqinj nga Putin, rrafshimin e qyteteve me tokë, vrasjet masive të civilëve dhe krimet e panumërta të luftës, por ka disa shtetarë që i shohin mirë këto akte. Kjo nuk do të thotë se janë të pavarur, dashamirës të lirisë, se mendojnë vetë, por se janë kryesisht kukulla të Putinit. Nuk është e vërtetë që askush nuk i thotë Vuçiqit si të ulet apo të qëndrojë, këtë e vendos Khazjain e Kremlinit.

Zilia ndaj Putinit

Rrethana lehtësuese është se pikëpamja e Vuçiqit për botën përkon me atë të Putinit, ndaj nuk është e vështirë për një subjekt serb t’i bindet shefit rus. Presidenti i Serbisë e kupton se regjimi i Kremlinit persekuton dhe vret kundërshtarët e tij politikë dhe gazetarët, sepse ai dje ishte pjesë e regjimit të Sllobodan Millosheviqit, i cili përndoqi dhe vrau edhe kundërshtarët e tij politikë dhe gazetarët. Çfarë do të thoshin latinët e vjetër: Like gëzohet me të ngjashme. Edhe sot, në rrethanat e ndryshuara politike, Vuçiq po persekuton opozitën, mediat e pavarura, intelektualët kritikë dhe këdo që guxon të thotë një fjalë kritike kundër pushtetit në kuadër të mundësive të tij.

Vuçiq nuk mund të tregojë respekt për të venë e Aleksei Navljanit, nuk mund të përkulet para viktimave të diktaturës, të përndjekurve për hir të drejtësisë, luftëtarëve për një botë më të lirë, sepse qëndron në anën tjetër, në anën e diktatorëve. vrasës, persekutues dhe skllavërues. Ai e admiron Putinin, presidentin e një vendi ku është krim të lëmë lule dhe të ndezësh një qiri për një viktimë të pafajshme. Nuk ka dyshim se ai e ka zili autoritetin e tij absolut, fuqinë e madhe dhe duart e lira për të bërë çfarë të dojë.

Jeta e Vuçiqit është një provë e vështirë. Ai është i detyruar të shantazhojë votuesit në çdo mënyrë të mundshme, të kontrollojë mediat, të sajojë metoda të reja për vjedhjen e zgjedhjeve, të qëllojë vazhdimisht mbi gazetarët e pavarur përmes kerberëve të tij mediatikë, të sulmojë bashkëpunëtorët e tij në opozitë, të ngatërrohet me qytetarët rebelë që shkojnë. jashtë për demonstrata..

Putini nuk ka pse të bëjë asgjë nga këto, ai thjesht e ndalon kundërshtarin e tij të kandidojë kundër tij, ose e dërgon në Siberi për një burg të gjatë, ose e vendos dy metra nën tokë. Kur një media e pavarur e mërzit, ai thjesht e ndalon atë. Kur e shqetëson një gazetar, ai e vret. Në të njëjtën kohë, ai nuk ka pse t’i pëlqejë Bashkimit Evropian, ai mund të pushtojë një vend fqinj dhe ta copëtojë atë në mënyrë paqësore, dhe ai gjithashtu ka një arsenal bërthamor, kështu që e gjithë bota ka frikë prej tij. Si mund të mos e ketë zili një autokrat i ndershëm i një vendi të vogël ballkanik?