Shkencëtarët: Pijet energjike po krijojnë një brez që vuajnë nga pagjumësia - Gazeta Express
string(74) "shkencetaret-pijet-energjike-po-krijojne-nje-brez-qe-vuajne-nga-pagjumesia"

Shkencëtarët: Pijet energjike po krijojnë një brez që vuajnë nga pagjumësia

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

23/01/2024 19:11

Pijet energjike po krijojnë një gjeneratë të pagjumësish me vetëm disa kanaçe në javë që shkaktojnë gjumë më të dobët, sugjeron hulumtimi.

Një studim zbuloi se njerëzit e moshës 18 deri në 35 vjeç që konsumonin pije çdo ditë flinin rreth gjysmë ore më pak se ata që i pinin herë pas here ose aspak. Sa më shumë që një person pinte, aq më pak orë mbyllte sytë në një natë, duke çuar në lodhje gjatë ditës, sipas hulumtimit.

Lexo Edhe:

Në mesin e meshkujve, pirja e dy ose tre pijeve në javë nënkuptonte se ata kishin 35 për qind më shumë gjasa për të fjetur pas mesnate, 52 për qind më shumë gjasa për të fjetur më pak se gjashtë orë dhe 60 për qind më shumë gjasa të zgjoheshin gjatë natës sesa ata që nuk i pinin ose që i pinin rrallë.

Për gratë, ato kishin 20 për qind më shumë gjasa për të fjetur pas mesnate, 58 për qind më shumë gjasa për të fjetur më pak se gjashtë orë dhe 24 për qind më shumë gjasa të zgjoheshin gjatë natës.

Kjo vjen pasi një studim i publikuar javën e kaluar tha se shitja e të gjitha pijeve energjike për të rinjtë dhe fëmijët në Mbretërinë e Bashkuar duhet të ndalohet për shkak të lidhjeve me ankthin, stresin dhe mendimet për vetëvrasje. Pijet energjike zakonisht përmbajnë nivele të larta të kafeinës dhe sheqerit. Qeveria është konsultuar për një propozim për t’i dhënë fund shitjes së tyre për moshat nën 16 vjeç në Angli.

Disa shitës me pakicë dhe supermarkete më të mëdha kanë vendosur vullnetarisht të ndalojnë shitjen e pijeve energjike për moshat nën 16 vjeç. Studimi i fundit u botua në BMJ Open dhe bazohej në 53,266 studentë norvegjezë.

Ata u pyetën se sa shpesh pinin pije energjike. Ata u pyetën gjithashtu për modelet e tyre të gjumit, si kur shkonin në shtrat dhe kur ngriheshin, sa kohë u duhej të flinin dhe nëse zgjoheshin gjatë natës.

Pagjumësia përkufizohej si probleme me rënien, qëndrimin në gjumë dhe zgjimin herët të paktën tre net në javë, plus lodhje gjatë ditës për të paktën tri ditë në javë, për të paktën tre muaj./Daily Mail – Syri.net