Shkencëtarët me hapa historike, rritin veshkën e njerëzve te derrat - Gazeta Express
string(66) "shkencetaret-me-hapa-historike-rritin-veshken-e-njerezve-te-derrat"

Lajme

Gazeta Express

08/09/2023 11:38

Shkencëtarët me hapa historike, rritin veshkën e njerëzve te derrat

Lajme

Gazeta Express

08/09/2023 11:38

Shkencëtarët kanë rritur veshkat që përmbajnë kryesisht qeliza njerëzore brenda embrioneve të derrit, një hap i rëndësishëm drejt rritjes së veshkave dhe organeve të tjera njerëzore që mund të përdoren për transplante te njerëzit.

Teknika, e përshkruar në një studim të ri të botuar të enjten në revistën shkencore Cell Stem Cell, përfshin ndryshimin e përbërjes gjenetike të embrioneve të derrit dhe më pas injektimin e qelizave njerëzore që do të vazhdojnë të krijojnë veshkën brenda kafshëve. Studiuesit e përfshirë thanë se është hera e parë që shkencëtarët kanë qenë në gjendje të rritin një organ të ngurtë të humanizuar brenda një specieje tjetër, raporton cnn.

Lexo Edhe:

Sipas studimit, embrionet, kur u implantuan te nënat surrogate të derrave, filluan të rriten veshka që përmbanin kryesisht qeliza njerëzore që kishin një strukturë normale pas 28 ditësh zhvillimi. Reklama

“Na u deshën pesë vjet”, tha autori i lartë i studimit, Miguel Esteban, hetues kryesor në Institutin e Biomjekësisë dhe Shëndetit në Guangzhou, Akademia Kineze e Shkencave.

“Ne e modifikuam derrin gjenetikisht për të krijuar një hapësirë, ku qelizat njerëzore do të rriten me më pak konkurrencë me qelizat e derrit, dhe gjithashtu modifikuam qelizat njerëzore për t’i bërë ato të mbijetojnë në një mjedis që nuk ishte i natyrës së tyre”, tha ai.

Veshkat janë organet më të zakonshme të transplantuara te njerëzit, me më shumë se 88500 njerëz që presin për një transplant në Shtetet e Bashkuara, sipas Rrjetit të Prokurimit dhe Transplantimit të Organeve.

Qëllimi i hulumtimit eksperimental është përdorimi i kësaj teknologjie për të krijuar organe nga qelizat e një pacienti individual, me derrat që në thelb shërbejnë si inkubatorë, duke rezultuar në një rrezik shumë të reduktuar të refuzimit. Megjithatë, mund të duhen vite dhe do të ishte një proces kompleks, theksuan autorët.

“Në fund të fundit, ne do të donim të prodhonim organe njerëzore që mund të përdoren për transplantim ose modelim të sëmundjeve, por kjo do të marrë kohë dhe ne ka të ngjarë të përballemi me pengesa teknike shtesë ndërsa ecim përpara”, pohoi studiuesi dhe shtoi se “megjithatë, ne mendojmë se është e mundur”.

Ekipi po punon gjithashtu për të gjeneruar organe të tjera njerëzore në embrionet e derrit, duke përfshirë zemrën dhe pankreasin. /Telegrafi