Shkencëtarët kinezë kanë krijuar një virus të ri vdekjeprurës - Gazeta Express
string(61) "shkencetaret-kineze-kane-krijuar-nje-virus-te-ri-vdekjeprures"

Shkencëtarët kinezë kanë krijuar një virus të ri vdekjeprurës

Shneta tjera

Gazeta Express

15/05/2024 22:20

Shkencëtarët kinezë kanë krijuar një virus vdekjeprurës duke përdorur një glikoproteinë të gjetur në Ebola.

Virusi i ri që ata krijuan shkatërroi një grup brejtësish.

Studiuesit nga Universiteti Mjekësor Hebei kryen një studim mbi hamsterët, të cilët pasi morën sëmundjen infektive dhe proteinën Ebola që shkakton përhapjen e virusit, zbuluan se ata zhvilluan sëmundje të rënda sistemike të ngjashme me ato që shihen te pacientët me Ebola, transmeton Mirror.

Në një studim të hamsters të publikuar në Science Direct, u zbulua një simptomë veçanërisht e pakëndshme, e cila u shfaq në formën e kores në sipërfaqen e kokës së syrit që ndikonte në shikimin e tyre.

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaron se Ebola është një sëmundje e rrallë, por jashtëzakonisht e rëndë që shpesh është fatale te njerëzit. Ndodh kur virusi hyn në trup përmes prerjeve në lëkurë ose duke prekur sytë, gojën ose hundën.

Simptomat e Ebolës përfshijnë ethe, lodhje dhe dhimbje koke.

Studiuesit thanë se qëllimi është të riprodhohen simptomat e Ebolës në laborator për të kuptuar më mirë gjendjen dhe për të parandaluar përhapjen e saj.