Shkenca tregon se cilët ushqime ua nxitin lumturinë! - Gazeta Express
string(51) "shkenca-tregon-se-cilet-ushqime-ua-nxitin-lumturine"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

27/09/2023 19:08

Shkenca tregon se cilët ushqime ua nxitin lumturinë!

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

27/09/2023 19:08

Ne e kalojmë pjesën më të madhe të jetës duke kërkuar lumturinë. Qoftë terapi, rutina ushtrimesh apo meditime, ne të gjithë duam të sjellim më shumë paqe dhe gëzim në jetën tonë. Por kur mendojmë për gjërat që na bëjnë të lumtur, dieta jonë zakonisht nuk është në krye të listës.

Megjithatë, ushqimi që hamë luan një rol të madh në mënyrën se si ndihemi. Në dekadën e fundit, janë shfaqur kërkime që lidhin dietën me mirëqenien mendore dhe disa ushqime janë të lidhura me rritjen e serotoninës në trurin tonë. Serotonina, e njohur edhe si “hormoni i lumturisë”, luan një rol të rëndësishëm në rregullimin e humorit tonë. Nivelet e ulëta të serotoninës mund të shkaktojnë paqëndrueshmëri në disponimin tonë.

Lexo Edhe:

Më poshtë ju ofrojmë një listë të ushqimeve që do t’ju bëjnë të lumtur, sipas shkencës.

1. Çokollata e zezë

Ju e dini skenën tipike në filma ku një vajzë është ulur në divan e veshur me pantallona sportive dhe duke ngrënë akullore me çokollatë. Rezulton se Hollywood-i ka të drejtë për diçka. Hulumtimet kanë treguar se çokollata e zezë mund të ndikojë pozitivisht në disponimin e dikujt. Janë tre përbërës kryesorë që gjenden në çokollatë që lidhen me ndjenjën e lumturisë: triptofani, teobromina dhe feniletilalanina. Triptofani është një aminoacid që truri e përdor për të prodhuar serotonin. Teobromina është një stimulues i butë që mund të përmirësojë disponimin tonë. Ndërkohë, feniletilalanina është një tjetër aminoacid që trupi përdor për të prodhuar dopaminë, e cila vepron si një antidepresant.

2. Banane

Nëse ka një ushqim me humor të mirë, është banania. Por ndoshta jo në mënyrën se si mendoni. Megjithëse bananet ruajnë serotoninën, ajo nuk mund të kalojë barrierën gjak-tru. Por bananet mund të luajnë një rol kyç në rregullimin e disponimit tuaj në një mënyrë më indirekte. Trupi juaj ka nevojë për vitaminë B6 për të prodhuar serotonin, dhe bananet janë veçanërisht të pasura me këtë lëndë ushqyese. Një banane e mesme përmban deri në 0,4 miligramë vitaminë B6, që është afërsisht 25 për qind e marrjes së rekomanduar ditore.

3. Kokosi

Nëse humori juaj ka rënë gjatë ditëve të dimrit dhe ëndërroni ditë të ngrohta, kokosi mund t’ju sjellë humor të mirë. Kokosi është plot me trigliceride që mund të ndihmojnë në rritjen e energjisë tuaj. Një tjetër arsye pse kokosi konsiderohet një ushqim që përmirëson humorin është se një studim i vitit 2017 zbuloi se trigliceridet që gjenden në qumështin e kokosit mund të reduktojnë ankthin. Nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar plotësisht marrëdhënien midis ankthit dhe kokosit.

4. Kafe

Tani mund të justifikoni marrjen e kafesë (me moderim sigurisht) sepse kafeja e bën botën një vend më të lumtur. Një meta-analizë e vitit 2016 arriti në përfundimin se konsumimi i kafesë ishte i lidhur ndjeshëm me një rrezik të reduktuar të depresionit. Një studim tjetër arriti në përfundimin se kafeja (si me kafeinë ashtu edhe pa kafeinë) përmirësoi ndjeshëm gjendjen shpirtërore të subjekteve në krahasim me ata që konsumonin një pije placebo.

5. Avokado

Një gjë është e sigurt: avokadot na bëjnë më të lumtur. Ky frut është i mbushur me lëndë ushqyese, duke përfshirë kolinën, të cilën trupi e përdor për të rregulluar sistemin nervor dhe disponimin. Një studim i vitit 2020 zbuloi se yndyrat e shëndetshme në avokado ishin të lidhura me reduktimin e ankthit tek gratë. Një arsye tjetër e madhe për të konsumuar më shumë avokado është se ato janë të pasura me vitamina B, të cilat lidhen me nivele më të ulëta të stresit.

6. Manaferrat

A e dini se konsumimi i më shumë frutave lidhet edhe me një shëndet më të mirë mendor? Një meta-analizë e vitit 2016 zbuloi se marrja e frutave dhe perimeve lidhej me përmirësimin e shëndetit mendor. Manaferrat në veçanti janë të pasura me antioksidantë, të njohur edhe si flavonoidë, të cilët mund të zvogëlojnë simptomat e depresionit. Një studim tjetër ku subjekteve iu dha lëng boronicë tregoi rezultate premtuese që lidhin marrjen e boronicës me rënien më të ngadaltë njohëse të lidhur me moshën.

7. Ushqimet e fermentuara

Ushqimet e fermentuara si lakra turshi, kefiri, kombucha dhe kosi ndihmojnë në mbajtjen e zorrëve të shëndetshme dhe gjithashtu mund të ndihmojnë në përmirësimin e humorit. Procesi i fermentimit krijon probiotikë, të cilët nga ana tjetër mbështesin bakteret e shëndetshme në zorrë. Por çfarë lidhje ka zorra juaj me disponimin tuaj? I madh. Deri në 90 për qind të serotoninës së prodhuar nga trupi juaj prodhohet nga qelizat e zorrëve. Kështu, ngrënia e ushqimeve të fermentuara nxit prodhimin më të mirë të serotoninës.

8. Kërpudha

Kërpudhat janë të mbushura me vitaminë D, e cila ka veti anti-depresive dhe mund të përmirësojë disponimin tuaj. Nëse jeni vegan ose vegjetarian, keni fat sepse kërpudhat janë i vetmi burim ushqimi jo shtazor me sasi të konsiderueshme të vitaminës D (trupi mund ta absorbojë lehtësisht atë). Për të përfituar sa më shumë vitaminën D nga kërpudhat, ekspozojini ato në rrezet e diellit për disa orë para gatimit.