Shkatërrohet rrjeti kriminal i lidhur me mafien shqiptare në Spanjë, 5 të arrestuar - Gazeta Express
string(82) "shkaterrohet-rrjeti-kriminal-i-lidhur-me-mafien-shqiptare-ne-spanje-5-te-arrestuar"

Shqiperi

Gazeta Express

09/02/2023 11:41

Shkatërrohet rrjeti kriminal i lidhur me mafien shqiptare në Spanjë, 5 të arrestuar

Shqiperi

Gazeta Express

09/02/2023 11:41

5 shqiptarë, mes tyre edhe një grua janë arrestuar për krimet e dyshuara të trafikut të drogës dhe falsifikimit të dokumenteve në Spanjë.

 Agjentët e Policisë së Murcias dhe Alicantes kanë shkatërruar një organizate kriminale të lidhur me mafien shqiptare, në momentin kur kjo bandë synonte të vendosej përfundimisht në këtë zonë të Spanjës lindore, duke marrë me qira shtëpi me dokumentacion fals për të financuar aktivitetin e tyre kriminal, trafikimin e qenieve njerëzore dhe lëndëve narkotike.

Lexo Edhe:

Organizata kriminale me qendër në provincën e Alicante-s lokalizonte dhe merrte me qira shtëpi të mëdha, duke siguruar dokumentacion fals si fletëpagesa, kontrata pune dhe dokumente identiteti, me qëllim instalimin e plantacioneve të marijuanës tip “indoor” që prodhonin 4 korrje në vit.

Të arrestuarit vepronin në mënyrë të harmonizuar dhe hierarkike, duke shpërndarë funksionet e tyre dhe me nivele të ndryshme specializimi, duke pasur shoferë, lokalizues shtëpish në zona të izoluara, roje sigurie ​​dhe gjithashtu njerëz të sigurisë që i quanin “ushtarët”. Pesë të arrestuarit u dorëzuan në Gjykatën e Gardës Murcia dhe Alicante, duke urdhëruar burgosjen e menjëhershme të dy autorëve kryesorë të rrjetit kriminal./ Gazeta Express