Shikoni shfaqjet që ofron Netflix për edukimin e fëmijëve - Gazeta Express

Shikoni shfaqjet që ofron Netflix për edukimin e fëmijëve

Arte

Gazeta Express

06/11/2021 18:49

Duke pasur parasysh situatën pandemike me të cilën po përballet bota, gjatë kohës kur shkollat ishin të mbyllura Netflix kishte menduar për fëmijët që të argëtohen dhe të edukohen me përmbajtjet që ai ofronte.

Këtu është një listë e shfaqjeve më të mira arsimore në Netflix.

Lexo Edhe:

1. Octonauts  

Octonauts janë një ekip prej tetë aventurierësh kafshësh me një flotë automjetesh ujore. Ata jetojnë në një “Octopod” nënujor dhe eksplorojnë kafshë të vërteta detare në mjediset e tyre natyrore. Fillimisht ata u shfaqën në një seri televizive për fëmijë për CBBC  dhe tani Netflix ka dy filma Octonaut rreth Great Barrier Reef dhe shpellat e Sac Actun. 

 2. Ask the Storybots  

Si mund të ftohem? Pse duhet të laj dhëmbët? Çfarë është një vertebror? Shfaqja fituese e çmimit Emmy tani në sezonin e tretë paraqet krijesa me shumë ngjyra, që banojnë në kompjuter, të cilët duan të mësojnë dhe t’u përgjigjen pyetjeve përmes këngëve argëtuese dhe udhëtimeve në terren. Melodia e temës në vetvete është inkurajuese: “Storybots… duke i ndihmuar fëmijët të bëhen super të zgjuar”. 

3. Emily’s Lab      

Fëmijët janë të lumtur të shohin prezantuesen e fëmijëve Emily Calandrelli, e cila është shumë e njohur në të gjithë botën. Sezoni i parë  dhe “shkencëtarët e saj të vegjël” kanë dalë në TV. Mësimet shkencore përfshijnë ndërtimin e makinave me tullumbace të frymëzuara nga ligji i tretë i lëvizjes i Njutonit dhe si të bëhen shpërthime shumëngjyrëshe me reaksione kimike.  

4. The Magic School Bus Rides Again  

Ky vazhdim i serialit të animuar televiziv të viteve ’90 The Magic School Bus luan në rolin e komedianit, Kate McKinnon, e cila është ndoshta më e njohur për imitimin e Hillary Clinton dhe Ellen DeGeneres në Saturday Night Live . Në këtë shfaqje, shprehet një figurë shumë më pak të diskutueshme: Fiona, motra e Miss Frizzle origjinale, e cila merr klasën e saj në aventura të egra shkencore.  

5. The Cat in the Hat Knows a Lot About That!  

Maceja fantastike e Dr. Seuss është kthyer në këtë shfaqje të shkrim-leximit shkencor. I shprehur nga Martin Short, programi përfshin mësime rreth arsyes pse zogjtë migrojnë, si komunikojnë balenat duke kënduar dhe jetën e kafshëve që banojnë në pemë, shkruan The Independent.

6. The Who Was? Show

Ky është nhjë skeç komedi dhe program historik që mbulon Shakespeare, Albert Einstein, Marie Antionette, Frida Kahlo dhe shumë të tjerë. Ai përqendrohet në një grup adoleshentësh që mësojnë për të kaluarën përmes shakave, këngëve pa kuptim dhe satirës.

7. Kevin Hart’s Guide to Black History 

Në një kthesë për markën e komedianit, speciali i tij njëorësh i Netflix kronizon jetën e heronjve të me ngjyrë të zezë përmes një serie rishfaqjesh, nga eksploruesi i Arktikut Matthew Henson tek interpretuesi, Josephine Baker. Fjalët e tij në emision janë frymëzuese: ”Historia e zezë është më shumë se skllavëri dhe shtypje. Zot, ju keni risinë, shkëlqimin, kreativitetin… këto ishin gjërat që ne përdorim për të sfiduar shtypjen”.

8. The InBESTigators  

Ky është një film australian ku ndjek katër fëmijë të ndezur që formojnë agjencinë e tyre të detektivëve dhe bëjnë vlog për aventurat e tyre. Fëmijët janë të gjithë shumë të ndryshëm nga njëri-tjetri, por secili sjell talente unike në ekip. Është një shembull i mirë i aftësive të tilla si vëzhgimi dhe analiza me shfaqje të dashamirësisë dhe punës në grup.

9. Lego House: Home of the Brick

Një shtëpi prej 130,000 metrash katrorë në Billund të Danimarkës, është subjekti i këtij dokumentari. Ajo që e bën atë miqësore për fëmijët është se ndërtesa është frymëzuar nga lodra ikonë në titullin e saj, për të mos përmendur faktin se ajo është e mbushur me 25 milionë tulla Lego, ujëvara, kafshë dhe bimë.

10. Our Planet

David Attenborough rrëfen një seri dokumentare me tetë pjesë nga krijuesit e Planet Earth, të filmuar në 50 vende të botës. Është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u treguar të rinjve brishtësinë e specieve dhe ekosistemeve të Tokës, dhe jepet me një zë që ata do ta njohin dhe besojnë.