Romani “Shihemi në Gusht” i Marquez në gjuhen shqipe - Gazeta Express
string(43) "shihemi-ne-gusht-i-marquez-ne-gjuhen-shqipe"

Romani “Shihemi në Gusht” i Marquez në gjuhen shqipe

Arte

Gazeta Express

02/04/2024 14:36

“Shihemi në gusht” romani i pabotuar më parë i Gabriel Garcia Marquez tani gjendet edhe në librarit tona, me përkthim në gjuhen shqipe nga Mira Meksi.

Çdo vit në gusht, Ana Magdalena Bach-u merr tragetin për në ishullin ku është varrosur e ëma, që t’i çojë lule në varr. Këto udhëtime kthehen në një ftesë të papërballueshme për t’u shndërruar në një tjetër njeri gjatë një nate në vit.

Lexo Edhe:

I shkruar në stilin e pagabueshëm dhe magjepsës të García Márquez-it, romani “Shihemi në gusht” është një himn për jetën, për qëndresën e kënaqësisë pavarësisht ikjes së kohës dhe për dëshirën femërore. Një dhuratë e papritur nga njëri prej shkrimtarëve më të mëdhenj që bota ka parë.