Shfaqet një dosje skandaloze për Trumpin, përfshin edhe takimet e tij me një prostitutë - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

04/05/2021 17:42

Shfaqet një dosje skandaloze për Trumpin, përfshin edhe takimet e tij me një prostitutë

Lajme

Gazeta Express

04/05/2021 17:42

Christopher Steele, një ish-agjent i shërbimit britanik të kundërzbulimit MI6, ka përpiluar një dosje tjetër për FBI në lidhje me ish-presidentin e SHBA-së Donald Trump, transmeton Gazeta Express.

Në dosjen e parë, e cila bëri jehonë për shkak të përmbajtjes skandaloze, Steele paraqiti informacion në lidhje me bashkëpunimin midis njerëzve të Trump dhe qeverisë së Vladimir Putinit, raportojnë burime pa emër për mediumin britanik, The Telegraph.

Bashkëpunimi i tij i vazhdueshëm me FBI pasi dosja e parë arriti në publik konfirmon besueshmërinë e pretendimeve të tij, sipas mediumit anglez. Ishte kjo dosje që nxiti hetimin e hetuesit special Robert Miller rreth ndërhyrjes ruse në zgjedhjet amerikane në 2016.

Në dosjen e parë, Steele dha një numër detajesh në lidhje me materialin kompromentues në lidhje me Trump, duke përfshirë regjistrimet e takimeve të tij me një prostitutë në Hotel Moscow në 2013, transmeton Express.

Sidoqoftë, Trump pretendoi se ishte një lajm i rremë, i motivuar politikisht.

Përmes një kompanie, Steele vazhdoi të përcjellë materiale “të papërpunuara” për agjencinë amerikane. Një pjesë e materialit nga dosja e dytë përfshin informacione të mëtejshme rreth ndërhyrjes ruse në zgjedhjet në Shtetet e Bashkuara.

Hetimi i Miller, i nxitur nga dosja e parë, çoi në një seri procesesh gjyqësore, të cilat përfundimisht patën një epilog gjyqësor, i cili burgosi ​​Paul Manafort, bashkëpunëtorin e fushatës së Trump, si dhe George Papapulos, këshilltar të fushatës dhe bashkëpunëtorin prej kohësh të Trumpit, Roger Stone.

Dosja e dytë përmban gjithashtu detaje të reja në lidhje me kontaktet e Manafort me rusët. Në lidhje me atë temë, kohët e fundit u raportua në mediat amerikane se Konstantin Kilimnik, një bashkëpunëtor i Paul Manafort, transmetoi informacione për inteligjencën ruse në lidhje me sondazhet dhe strategjitë e selisë zgjedhore të Trump, thuhet gjithashtu në raport.

FBI ofroi shpërblim prej 250,000 dollarë për “informacionin që do të çonte në arrestimin e Konstantin Kilimnik”. Departamenti i Thesarit i SHBA-së e vuri emrin e tij nën sanksione, duke e etiketuar atë si një “spiun rus”, sepse ai pretendohet se transmetoi të dhëna të ndjeshme.

FBI kishte një bisedë me Steele në Londër në vitin 2017, ndërsa hetimi për ndërhyrjen ruse ishte në vazhdim, shkruan The Telegraph. Ai më pas i tha FBI se kishte katër kanale spiunimi dhe se kryesorja “nuk ishte aktive”. Sidoqoftë, në kohën e bisedës, një kanal ishte “aktiv dhe sillte informacion të mirë”. Ai agjent ishte burimi për skedarë të tjerë, thonë ata.

Dosja e parë u refuzua nga CIA, sipas New York Times, duke e përshkruar atë si “thashetheme”, por sigurisht që u përdor për të marrë lejen e gjykatës për të monitoruar një ish bashkëpunëtor të fushatës së Trump.