Shenjat që zbulojnë inflamacionin në trup - Gazeta Express
string(41) "shenjat-qe-zbulojne-inflamacionin-ne-trup"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

21/12/2022 18:59

Shenjat që zbulojnë inflamacionin në trup

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

21/12/2022 18:59

Sa më i madh të jetë ‘rripi i dhjamit’ rreth belit ose sa më i lartë të jetë niveli i sheqerit në gjak, aq më i madh është rreziku i inflamacionit, duke përfshirë sëmundjet kronike, dhimbjet e muskujve dhe lodhjen herët në mëngjes, vështirësi në urinim dhe acarim të syve.

Depozitat e yndyrës rreth belit – Një nga simptomat më të zakonshme të inflamacionit është e dukshme si dhjami rreth belit. Qelizat yndyrore stimulojnë formimin e komponimeve që favorizojnë zhvillimin e inflamacionit. Sa më shumë yndyrë të keni rreth barkut, aq më i lartë është rreziku i inflamacionit kronik, shkruan The FeelGood Lab.

Lexo Edhe:

Sheqeri i lartë në gjak – Inflamacioni tregohet gjithashtu nga niveli i lartë i sheqerit në gjak, i cili rrit numrin e citokinave inflamatore që udhëtojnë nëpër gjak.

Kjo, nga ana tjetër, rrit nivelin e molekulave shkatërruese të quajtura molekula “mole” dhe shoqërohen me plakjen më të shpejtë të organizmit.

Zhvillimi i tyre favorizohet nga sheqeri i tepërt në dietë, i cili dobëson kolagjenin, ndaj kemi rrudha dhe rrathë të zinj. Këto molekula e vështirësojnë qarkullimin dhe çojnë në mbajtjen e ujit në organizëm dhe gjenden edhe në ushqimet me origjinë shtazore.

Skuqja ose pjekja e ushqimeve në vaj, si dhe pasterizimi, pirja e duhanit, ngrënia e mishit të kuq, ushqimit të shpejtë, yndyrave trans dhe ëmbëlsuesve artificialë e shtojnë më tej numrin e tyre.

Probleme me tretjen – Nëse vuani nga problemet e tretjes, gazrat, diarreja, fryrja ose kapsllëku, mbani në mend se ato mund të vijnë nga një zorrë e përflakur, tepër e depërtueshme që lejon përbërësit e padëshiruar nga trupi të hyjnë në qarkullimin e gjakut. Është një nga shkaqet më të zakonshme dhe më të përhapur të përhapjes së proceseve inflamatore në trup.

Në të njëjtën mënyrë, të përzierat, urthi dhe dhimbja në zonën e barkut nuk duhet të shkaktohen nga ushqimi i keq, stresi, droga ose ndonjë virus, por mund të tregojnë një proces inflamator. Bëhet fjalë për gastrit – inflamacion i mukozës së stomakut, i cili nëse nuk trajtohet, mund të bëhet shumë i dhimbshëm. Nëse ndjeni ndryshimet e përmendura, kërkoni ndihmën e një mjeku të përgjithshëm.

Dhimbje në muskuj dhe kyçe – Është një dukuri normale pas stërvitjes ose ndonjë aktiviteti të rëndë fizik, por nëse zgjat për një kohë të gjatë ose shfaqet pa ndonjë arsye të veçantë, mund të jetë shenjë e ndonjë inflamacioni të madh. Dhimbjet në muskuj, ligamente dhe tendinat mund të tregojnë inflamacion nervor ose ndonjë sëmundje reumatike, dhe dhimbjet e shpeshta në kyçe mund të jenë tregues i artritit – inflamacion i kyçeve.

Sa më i madh të jetë ‘rripi i dhjamit’ rreth belit ose sa më i lartë të jetë niveli i sheqerit në gjak, aq më i madh është rreziku i inflamacionit, duke përfshirë sëmundjet kronike, dhimbjet e muskujve dhe lodhjen herët në mëngjes, vështirësi në urinim dhe acarim të syve.

Depozitat e yndyrës rreth belit – Një nga simptomat më të zakonshme të inflamacionit është e dukshme si dhjami rreth belit. Qelizat yndyrore stimulojnë formimin e komponimeve që favorizojnë zhvillimin e inflamacionit. Sa më shumë yndyrë të keni rreth barkut, aq më i lartë është rreziku i inflamacionit kronik, shkruan The FeelGood Lab.

Sheqeri i lartë në gjak – Inflamacioni tregohet gjithashtu nga niveli i lartë i sheqerit në gjak, i cili rrit numrin e citokinave inflamatore që udhëtojnë nëpër gjak.

Kjo, nga ana tjetër, rrit nivelin e molekulave shkatërruese të quajtura molekula “mole” dhe shoqërohen me plakjen më të shpejtë të organizmit.

Zhvillimi i tyre favorizohet nga sheqeri i tepërt në dietë, i cili dobëson kolagjenin, ndaj kemi rrudha dhe rrathë të zinj. Këto molekula e vështirësojnë qarkullimin dhe çojnë në mbajtjen e ujit në organizëm dhe gjenden edhe në ushqimet me origjinë shtazore.

Skuqja ose pjekja e ushqimeve në vaj, si dhe pasterizimi, pirja e duhanit, ngrënia e mishit të kuq, ushqimit të shpejtë, yndyrave trans dhe ëmbëlsuesve artificialë e shtojnë më tej numrin e tyre.

Probleme me tretjen – Nëse vuani nga problemet e tretjes, gazrat, diarreja, fryrja ose kapsllëku, mbani në mend se ato mund të vijnë nga një zorrë e përflakur, tepër e depërtueshme që lejon përbërësit e padëshiruar nga trupi të hyjnë në qarkullimin e gjakut. Është një nga shkaqet më të zakonshme dhe më të përhapur të përhapjes së proceseve inflamatore në trup.

Në të njëjtën mënyrë, të përzierat, urthi dhe dhimbja në zonën e barkut nuk duhet të shkaktohen nga ushqimi i keq, stresi, droga ose ndonjë virus, por mund të tregojnë një proces inflamator. Bëhet fjalë për gastrit – inflamacion i mukozës së stomakut, i cili nëse nuk trajtohet, mund të bëhet shumë i dhimbshëm. Nëse ndjeni ndryshimet e përmendura, kërkoni ndihmën e një mjeku të përgjithshëm.

Dhimbje në muskuj dhe kyçe – Është një dukuri normale pas stërvitjes ose ndonjë aktiviteti të rëndë fizik, por nëse zgjat për një kohë të gjatë ose shfaqet pa ndonjë arsye të veçantë, mund të jetë shenjë e ndonjë inflamacioni të madh. Dhimbjet në muskuj, ligamente dhe tendinat mund të tregojnë inflamacion nervor ose ndonjë sëmundje reumatike, dhe dhimbjet e shpeshta në kyçe mund të jenë tregues i artritit – inflamacion i kyçeve.

Lodhja – Qelizat e prekura nga inflamacioni kanë aktivitet të dëmtuar dhe nuk mund të prodhojnë energjinë që i nevojitet një personi për të funksionuar normalisht. Si rezultat, ka një ndjenjë lodhjeje dhe rraskapitjeje që nga mëngjesi herët, edhe nëse keni fjetur mjaftueshëm mbrëmë.

Probleme me urinimin – Ndjenja se ju duhet të urinoni edhe pse nuk mundeni ose urinoni me vështirësi me dhimbje dhe presion janë shenjat më të zakonshme të inflamacionit të fshikëzës. Këto simptoma janë tregues i një procesi inflamator serioz, i cili nuk duhet të anashkalohet sepse nëse nuk trajtohet, inflamacioni i fshikëzës mund të shkaktojë inflamacion të veshkave dhe të prekë organet e tjera.

Akne, pika të kuqe në lëkurë – Shumë mjekë që merren me metoda natyrale të trajtimit thonë se njollat e kuqe, puçrrat dhe puçrrat në lëkurë janë vetëm një shenjë e jashtme e zjarrit të brendshëm, apo inflamacionit. Hulumtimet kanë konfirmuar gjithashtu një lidhje të fortë midis psoriazë dhe gjendjeve inflamatore që shfaqen brenda trupit.

Irritime të syve – Mund të shkaktohen nga alergjitë, pluhuri, era, përdorimi i gjatë i kompjuterit ose lëndime të ndryshme. Simptomat si rrjedhja, skuqja dhe djegia e syrit duhet të zgjasin për një kohë të shkurtër dhe gjendja e syrit nuk duhet të përkeqësohet. Megjithatë, nëse skuqja bëhet më e theksuar dhe shoqërohet me ënjtje dhe dhimbje, ky mund të jetë tregues i inflamacionit. Inflamacioni më i zakonshëm i syrit është konjuktiviti.