Shenjat që tregojnë se po e teproni me kafenë, kushtojini vëmendje këtyre simptomave - Gazeta Express
string(83) "shenjat-qe-tregojne-se-po-e-teproni-me-kafene-kushtojini-vemendje-ketyre-simptomave"

Shneta

Gazeta Express

30/11/2022 10:55

Shenjat që tregojnë se po e teproni me kafenë, kushtojini vëmendje këtyre simptomave

Shneta

Gazeta Express

30/11/2022 10:55

Sipas një studimi të fundit nga Shoqata Evropiane e Kardiologjisë, është e pranueshme të pini dy deri në tre filxhanë kafe në ditë. Gjithashtu është vënë re se të gjitha llojet e kafesë kanë efekte pozitive në shëndetin e njeriut. Megjithatë, nëse jeni një nga personat që tejkalojnë dozat e rekomanduara, atëherë duhet të keni parasysh edhe pasojat e mundshme:

Një ndjenjë ankthi

Lexo Edhe:

Një studim tregoi se konsumimi i tepërt i kësaj substance mund të çojë në nivele të larta stresi, ankthi dhe madje edhe depresioni. Hulumtimet sugjerojnë se konsumimi i më shumë se 1000 miligramë kafeinë në javë mund të jetë një tregues i ankthit të lartë. Prandaj është koha për të ndryshuar zakonet tuaja.

Ëndrra të këqija

Kafeja gjithashtu mund të shkaktojë probleme me gjumin, veçanërisht nëse e keni zakon ta shijoni këtë pije pasdite. Edhe pse ka shumë përfitime shëndetësore nga pirja e rregullt e kafesë, mbajtja e konsumit tuaj ditor në minimum, veçanërisht në mëngjes, mund të kontribuojë në një gjumë më të mirë të natës.

Rrahje të shpejta të zemrës

Edhe pse një studim zbuloi se pirja e 100 miligramë kafeinë brenda një ore deri në pesë orë nuk shkakton një rritje të rrahjeve të zemrës, konsumimi i sasive të konsiderueshme mund të shkaktojë një ndryshim në ritmin e zemrës.

Lodhja

Kur ndiheni të lodhur është normale të pini kafe. Në një studim, në të cilin pjesëmarrësve iu dhanë sasi të caktuara të pijeve me kafeinë që rrisin energjinë, pirja e tyre rregullisht, veçanërisht ato me sheqer, shkaktoi lodhje mendore. Pra, kur planifikoni të flini, mos e teproni me kafenë sepse ajo do t’ju mbajë zgjuar dhe gjumi i shqetësuar do të shkaktojë edhe më shumë lodhje më vonë gjatë ditës. /abcnews.al