Shefi i Apple fiton 750 milionë dollarë nga shitja e aksioneve - Gazeta Express

Shefi i Apple fiton 750 milionë dollarë nga shitja e aksioneve

AutoTech

Gazeta Express

27/08/2021 10:03

Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook, ka fituar 750 milionë dollarë nga shitja e aksioneve në gjigantin teknologjik, pasi mbushi 10 vite në punë.

Një kompani që depozitoi në Komisionin e Sigurimeve dhe Shkëmbimit të SHBA-së (SEC) tregon se ai shiti shumicën e aksioneve për më shumë se 750 milionë dollarë.

Lexo Edhe:

Është pjesë e një marrëveshjeje që ai arriti kur mori drejtimin nga bashkëthemeluesi Steve Jobs.

Çmimi varej nga sa mirë performuan aksionet e Apple në krahasim me kompanitë e tjera në indeksin e aksioneve S&P 500.

Sipas paraqitjes së Apple në SEC, Cook kishte të drejtë për çmimin pasi aksionet e kompanisë ishin rritur me 191.83% gjatë tre viteve të fundit.

Ai gjithashtu vuri në dukje se çmimi i aksioneve të Apple është rritur 1.200% që kur ai u bë shef ekzekutiv më 24 gusht 2011.

Kompania që qëndron pas iPhone, iPad dhe MacBook tani ka një vlerësim të tregut prej gati 2.5 trilionë dollarë.

Vitin e kaluar, Cook u pajtua me një paketë të re pagese që shkon deri në fund të vitit 2026.

Një depozitim i SEC tregoi gjithashtu se në fillim të kësaj jave Cook dhuroi aksione të Apple me vlerë gati 10 milionë dollarë për bamirësi, pa emëruar marrësin.