SHBA’ja e tejkalon Kinën me numrin e të infektuarve me koronavirus - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

26/03/2020 23:35

SHBA’ja e tejkalon Kinën me numrin e të infektuarve me koronavirus

Lajme

Gazeta Express

26/03/2020 23:35

Shtetet e Bashkuara tani mbajnë rekordin e numrit më të madh të rasteve me koronavirus, pasi deri më tani mbi 84,404 pacientë kanë rezultuar pozitivë në teste.

Sipas të dhënave të fundit të Universitetit Johns Hopkins, Shtetet e Bashkuara kanë tejkaluar Kinën me 81,782 raste dhe Italinë me 80, 589 raste.

Kjo rritje e numrit të të prekurve ka ardhur në kohën kur presidenti amerikan, Donald Trump ka parashikuar që kombi do t’i kthehet punës “shumë shpejt”, pas 3.3 milionë persona kanë thënë se janë të papunë.

Deri më tani, më shumë se 1,100 persona kanë vdekur në SHBA nga sëmundja Covid-19, që shkakton koronavirusi i ri.