SHBA dhe Rusia shkëmbejnë të burgosurit, lirohet basketbollistja amerikane në këmbim të tregtarit të armëve - Gazeta Express
string(106) "shba-dhe-rusia-shkembejne-te-burgosurit-lirohet-basketbollistja-amerikane-ne-kembim-te-tregtarit-te-armeve"

SHBA dhe Rusia shkëmbejnë të burgosurit, lirohet basketbollistja amerikane në këmbim të tregtarit të armëve

Sport

Gazeta Express

09/12/2022 8:04

Më në fund arrihet marrëveshja për të burgosurit mes Rusisë dhe SHBA. Rusia ka liruar dje yllin e basketbollit amerikan, Brittney Griner, në këmbim të lirimit nga Shtetet e Bashkuara të tregtarit famëkeq rus të armëve Viktor Bout.

Ky i fundit është mbajtur në burg amerikan për plot 12 vjet. Burimet për media cituan se shkëmbimi u miratua nga vetë presidenti Joe Biden. Basketbollistja Griner u arrestua në një aeroport të Moskës në shkurt për posedim të vajit të kanabisit dhe muajin e kaluar u dërgua në një koloni penale. Ndërsa Viktor Bout u shiti armë kryekomandantëve të luftës dhe qeverive mashtruese, duke u bërë një nga njerëzit më të kërkuar në botë. I quajtur “tregtari i vdekjes” për vrapimin me armë në vitet pas rënies së Bashkimit Sovjetik, bëmat e rusit frymëzuan filmin hollivudian të vitit 2005 Lord of War, i cili bazohej lirshëm në jetën e tij.

Lexo Edhe:

Karriera e tij sekrete iu dha fund nga një goditje e hollësishme amerikane në vitin 2008, kur ai u arrestua në një hotel në kryeqytetin tajlandez Bangkok, për zemërimin e qeverisë ruse. Rusia nisi pushtimin e saj në Ukrainë më 24 shkurt. Që atëherë, Shtetet e Bashkuara, NATO dhe shumë nga aleatët e tyre e kanë dënuar agresionin dhe kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë, qeverisë së saj dhe shumë prej atyre që janë afër presidentit Vladimir Putin.

Bisedimet për shkëmbimin e të burgosurve mund të përfshijnë edhe disa shtetas të tjerë amerikanë që aktualisht janë duke vuajtur dënime me burg në Rusi. Në prill, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara shkëmbyen Trevor Reed me një pilot rus të dënuar për kontrabandë droge. Reed, gjithashtu një ish-marins amerikan, u dënua me nëntë vjet burg pasi dyshohet se sulmoi oficerët e policisë në gjendje të dehur.