Shakohoxha: Kosova dhe Shqipëria mund të merrnin pjesë në Botëror dikur, por nuk shkuan sepse s'kishin lekë - Gazeta Express
string(104) "shakohoxha-kosova-dhe-shqiperia-mund-te-merrnin-pjese-ne-boteror-dikur-por-nuk-shkuan-sepse-skishin-leke"

Shakohoxha: Kosova dhe Shqipëria mund të merrnin pjesë në Botëror dikur, por nuk shkuan sepse s’kishin lekë

Botërori 2022

Gazeta Express

05/12/2022 23:35

Dritan Shakohoxha ka folur në emisionin “Favoriti i Botërorit” në Televizionin T7 për Kampionatin Botëror, ndeshjen Zvicër-Serbi dhe Xhakën e Shaqirin.

Ai e tregoi edhe një rast në vitin 1930 kur Kosova dhe Shqipëria kishin mundësinë të shkonin në Botërorin e parë të organizuar ndonjëherë, në Uruguai.

“Shqipëria dhe kosova kanë pasur një shans të shkonin bashkë, kur ishin të bashkuar në botërorin e Uruguait, por mbreti i atëhershëm Zog mendoi se nuk kishim para për të paguar udhëtimin. Nuk e di pse nuk dhanë para që të shkonim deri atje”, tha Shakohoxha në T7