Shakira përzgjidhet për këngën zyrtare të kampionatit “Copa America 2024” - Gazeta Express
string(71) "shakira-perzgjidhet-per-kengen-zyrtare-te-kampionatit-copa-america-2024"

Rozë

Gazeta Express

16/05/2024 10:23

Shakira përzgjidhet për këngën zyrtare të kampionatit “Copa America 2024”

Rozë

Gazeta Express

16/05/2024 10:23

Edhe një herë, superylli i muzikës kolumbiane Shakira do të këndojë një kolonë zanore të futbollit, siç bëri në Kampionatin Botëror 2006 në Gjermani dhe atë të vitit 2010 në Kampionatin Botëror në Afrikën e Jugut.

Është radha e “Copa America 2024”, për të cilën ajo përshtati një këngë nga repertori i saj më i fundit: “Puntería”, përfshirë në albumin e saj më të fundit “Las mujeres ya no lloran” dhe interpretuar si duet me reperen Cardi B.

Lexo Edhe:

Dhe ishte kjo këngë që u zgjodh në fund, për arsyen e thjeshtë se në futboll gjithçka është objektive, në pasim, në gjuajtje, në pritje, përballë portës, preciziteti luan një rol vendimtar. Kështu Shakira i rikthehet vënies së punës së saj në shërbim të sportit më popullor në botë.

Për gati një muaj, nga 20 qershori deri më 14 korrik, çdo tifoz futbolli do të këndojë “Puntería”. Këtë e bëri të ditur të martën pasdite në New York City nga vetë artistja kolumbiane, e shoqëruar nga presidenti i Univision Networks Group, Ignacio Meyer.

Bashkë me shpalljen e këngës dhe përshtatjen e saj për të qenë imazh dhe kënga e transmetuesit zyrtar të turneut, është publikuar edhe një video ku shfaqen disa imazhe të zërit të këngëtares kolumbiane, e cila vazhdon… dhe do të vazhdojë të magjepsë bota e topit.

Nuk u dhanë më shumë detaje dhe as nuk u bë një prezantim zyrtar, përveç fjalëve të të dyve gjatë ngjarjes në qytetin e rrokaqiejve.