Serbëve iu pengon mikpritja që ua bënë boshnjakët Kosovës - Gazeta Express
string(57) "serbeve-iu-pengon-mikpritja-qe-ua-bene-boshnjaket-kosoves"

Serbëve iu pengon mikpritja që ua bënë boshnjakët Kosovës

Sporte tjera

Gazeta Express

13/03/2023 8:29

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e përjetoi mbrëmë një mikpritje të ngrohtë në Bosnjë-Hercegovinë, në ndeshjen kualifikuese për Euro 2024.

Boshnjakët i pritën dhe i përcollën lojtarët tanë me duartrokitje, ndërsa nuk mungoi as një baner i madh shumë domethënëse: “Mirë se vini lojtarët e Kosovës së pavarur”, shkruante në këtë slogan në gjuhën boshnjake, shkruan “Gazeta Express”.

Lexo Edhe:

E ky fakt po iu pengon serbëve.

Mediumi i komshinjve, “Mondo” i vë theks shkronjave të mëdha të banerit: “PAVARUR”, derisa ky medium e fut në thonjëza emrin “Kosova”.

Sipas mediumit në fjalë, as kjo mikpritje e ngrohtë nuk e ndihmoi Kosovën që ta shmangte humbjen, ndërsa i ngacmon edhe boshnjakët, për të cilët shkruan se i kanë regjistruar vetëm dy fitore në këtë ciklus kualifikimesh dhe atë ndaj Kosovës.

Sidoqoftë, fjalët i merr era, ndërsa slogani i shpalosur në Tuzla do të mbetet gjatë në kujtesë, me ç’rast konfirmohet mikpritja e boshnjakëve ndaj Kosovës, ani pse vendi i tyre nuk e ka pranuar ende Kosovën si shtet. /Gazeta Express/