Sëmundjet e pranverës, si t’i luftoni me ushqimet e duhura - Gazeta Express
string(56) "semundjet-e-pranveres-si-ti-luftoni-me-ushqimet-e-duhura"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

01/05/2024 20:17

Sëmundjet e pranverës, si t’i luftoni me ushqimet e duhura

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

01/05/2024 20:17

Disa i quajnë sëmundje pranverore, të tjerët “sindroma e shkrirjes”, ndërsa mjekët flasin më saktë për asteninë pranverore: çfarëdo emri që zgjidhni të përdorni, ju e gjeni veten duke u përballur me ndjenjën e lodhjes së përgjithshme që prek rreth 86% të popullsisë, veçanërisht gratë nga 35 deri në 54 vjeç gjatë ndryshimit të sezonit.

 Mendohet se shkaku i këtyre shqetësimeve të vogla është prishja e ritmeve cirkadiane dhe luhatjet hormonale të prodhuara nga sasia e ndryshme e dritës së diellit në dispozicion dhe ndryshimet në temperatura:

Lexo Edhe:

zakonisht përmirësohet me përparimin e sezonit dhe stabilizimin e motit, por ndërkohë është është e nevojshme t’i kushtoni vëmendje të veçantë stilit të jetesës, duke filluar nga ushqimi.

Këtë e shpjegon Ilenia Grieco, biologe nutricioniste, themeluese e metodës Private Nutritionist, “Lodhja e pranverës përcaktohet nga rritja e orëve të dritës, por edhe nga rritja e temperaturave. Në disa raste, nxehtësia e papritur mund të ndërhyjë në cilësinë e gjumit, duke e bërë atë më të lehtë dhe duke shkaktuar vështirësi më të mëdha për të fjetur. Në të njëjtën kohë, me ditë më të gjata ne priremi të jemi më aktivë dhe të kalojmë më pak kohë duke pushuar. Për të gjitha këto arsye është thelbësore të vendosni në mënyrën e duhur se çfarë të hani, cilët mikroelementë të zgjidhni dhe çfarë të shmangni”. Sekreti është të vendosni në tryezë ushqime të pasura me disa lëndë ushqyese të dobishme dhe të shmangni ushqimet që janë edhe më të lodhshme. Organizmi ynë.

Këtu, siç tregon dietologu, janë disa minerale që mund të na ndihmojnë të kapërcejmë më lehtë sëmundjen e pranverës.

– Kalciumi – Gjendet tek qumështi dhe produktet e qumështit, si djathi dhe kosi, por edhe tek farat e sherebelës dhe susamit. Është thelbësor për shëndetin e kockave dhe dhëmbëve, por luan një rol të rëndësishëm, së bashku me magnezin dhe kaliumin, në mekanizmat e shndërrimit të lëndëve ushqyese në energji dhe në ato që kontribuojnë në funksionimin e duhur të sistemit nervor.

– Mangani – Gjendet tek bajamet, orizi kaf dhe çaji, dhe luan një rol në metabolizmin e sheqerit dhe mirëqenien e sistemit nervor.

– Magnezi – Ka një veprim të rëndësishëm në sistemin nervor dhe për këtë arsye mund të ndikojë në menaxhimin e perceptimit të humorit dhe është i dobishëm për funksionimin korrekt dhe optimal të sistemit muskulor. Farat, arrat, fëstëkët, orizi dhe perimet me gjethe jeshile janë të pasura me të.

– Fosfori – Nëse organizmi është i mangët, vuajmë nga astenia dhe keqtrajtimi i përgjithshëm, ndërsa çrregullimet lehtësohen nëse integrojmë sasitë në dispozicion. Gjendet në qumësht dhe derivate, perime, mish, peshk dhe hudhër.

– Hekuri – Ka një rëndësi thelbësore në transportin e oksigjenit në gjak. Nivelet e ulëta të kësaj substance mund të shkaktojnë si lodhje mendore dhe fizike, si dhe vështirësi në përqendrim, pagjumësi dhe humbje të oreksit. Gjendet në bishtajore, kakao të hidhur, piper të zi dhe nenexhik.

– Zinku – Është i dobishëm në forcimin e sistemit imunitar; është i pranishëm në mish, embrion gruri, vezë, drithëra dhe bishtajore.

– Bakri – Është një antioksidant i fuqishëm, nxit mineralizimin e kockave dhe është aktiv në sintezën e melaninës. Gjendet në butak, çokollatë dhe arra.

Për të pasur të gjithë këta mikroelementë në dispozicion, duhet të kujdesemi që të sjellim në tryezë një sërë ushqimesh, në veçanti:

– Frutat dhe perimet e freskëta të stinës – Falë përmbajtjes së bollshme të vitaminave, kripërave minerale dhe fibrave, frutat dhe perimet janë aleatë të shkëlqyer të një diete të shëndetshme në të gjitha stinët. Në pranverë, idealja është t’i konsumoni ato edhe në formën e lëngjeve dhe lëngjeve të centrifuguara, për të nxitur hidratimin adekuat të trupit. Për të siguruar një furnizim të mirë me vitaminë C, mund të zgjedhim kivi dhe perime me gjethe jeshile, ndërsa për të rigjallëruar veten dhe për t’u ndjerë më energjik, është mirë të fokusohemi te luleshtrydhet, bananet, spinaqi, boronicat dhe domatet. Të gjitha këto ushqime kanë veti energjike sepse përmbajnë kripëra minerale, vitamina, antioksidantë dhe hekur.

– Frutat e kuqe – Mjedra, manaferra dhe rrush pa fara përmirësojnë qarkullimin vaskular. Po, edhe rrepka falë vetive të tyre detoksifikuese dhe asparagus, me pak kalori dhe të pasura me fibra.

– Frutat e thata dhe farat e kungujve, luledielli, liri dhe farat e kërpit – Ato i sigurojnë trupit proteina, por mbi të gjitha acide yndyrore omega 3, vitamina të grupit B, hekur, magnez dhe bakër.

– Bishtajoret – Janë burim i mirë i proteinave, fibrave, magnezit, kaliumit dhe vitaminave.

– Drithërat integrale (oriz, elb, elb dhe tërshërë) – Ato përmbajnë sheqerna me çlirim të ngadaltë dhe për këtë arsye janë një burim i shkëlqyer energjie, reduktojnë ndjenjën e urisë për një kohë të gjatë dhe ruajnë nivelin e duhur të sheqerit në gjak. Ato përmbajnë vitamina B, fibra, fosfor dhe magnez. Tërshëra, në veçanti, nxit funksionimin e duhur të sistemit të tretjes.

– Kosi – Me fermentet e tij kontribuon në ekuilibrin e duhur të florës së zorrëve, duke ndihmuar trupin të eliminojë patogjenët dhe bakteret e dëmshme.

 Për të optimizuar energjinë në këtë periudhë delikate tranzicioni, është e dobishme të eliminohen ushqimet që kërkojnë tretje të mundimshme, ushqimet tepër të kripura, ushqimet e skuqura, djathrat e yndyrshëm ose shumë të pjekur, turshitë dhe erëzat e nxehta. Është gjithashtu më mirë të kufizoni konsumin e salsiçeve dhe mishit të kuq, si dhe kafesë, çajit dhe pijeve që janë shumë të pasura me sheqerna të rafinuar.