Selmani prezantohet në Vjenë me projektin ‘Geisters or Vice Versa’ - Gazeta Express
string(64) "selmani-prezantohet-ne-vjene-me-projektin-geisters-or-vice-versa"

Selmani prezantohet në Vjenë me projektin ‘Geisters or Vice Versa’

Arte

Gazeta Express

23/08/2023 15:33

Në kuadër të ekspozitës në “Kahán Art Space”, Vienna, Austria, vazhdon të jetë i prezantuar edhe projekti: Geisters or Vice Versa, i artistit kosovar Driton Selamni.

Geisters or Vice Versa është një projekt artistik në hapësirë publike nga artisti kosovar Driton Selmani. Ajo shoqëron ekspozitën e tij të parë solo në Austri, e cila aktualisht është e hapur në Kahan Art Space Vjenë (Große Sperlgasse 37/Große Pfarrgasse 7) deri më 27 gusht 2023.

Lexo Edhe:

Geisters or Vice Versa (2019/2023) reflekton mbi kompleksitetin dhe boshllëqet midis kohës, kujtesës dhe vendit. Rrobat (palltot dhe xhupat) në fotografitë e realizuara nga artisti i përkasin z. Ismail (l. 1944 në Kosovë), një i afërm familjar i artistit. Z. Ismail rastësisht i pozicionoi ata si dordolecë arash nëpër kopshtin e tij të perimeve në fshatin e tij të lindjes Doganaj (Kosovë), pasi u kthye në shtëpi nga Gstaad (Zvicër) dhe Paznaun-Ischgl (Austri), ku jetoi për 45 vitet e fundit.

Dordolecat e arave të zotit Ismail, të krijuara për të frikësuar zogjtë grabitqarë, përfaqësojnë ose më saktë dokumentojnë udhëtimin fizik dhe mendor të historisë së tij të migrimit “Gastarbeiter” nga fshati i tij i lindjes në Perëndim dhe, pas dekadash, në atdhe.1 Ndërsa përshtatej me mjedisin e huaj, Z. Ismail luftoi financiarisht për të siguruar jetesën, duke përfshirë blerjen e rrobave të reja. Tani të njëjtat mbulesa shërbejnë si artefakte fantazmë, monumente të bëra vetë të statusit të tij ekonomik dhe shijes së modës, të qëndresës së tij; kujtime të jetës së tij të kaluar në një shtëpi larg shtëpisë.

Ndërhyrjet artistike janë të pozicionuara në sipërfaqe reklamuese në pesë lokacionet e mëposhtme në Vjenë:

• Hellwagstraße, bei Bahnunterführung

• Taborstraße gü. Nr. 102-108

• Rotenkreuzgasse 9 Ecke Haidgasse 11

• Währinger Str. 23, Oben

• Taborstraße 95, bei Einfahrt zum Nordwestbahnhof.

/Foto e ballines nga Fikret Ahmeti; ilustrimet brenda tekstit nga Manuel Carreon Lopez.

/Gazeta Express