Sekreti për shërimin e kancerit gjendet tek peshkaqenët - Gazeta Express
string(55) "sekreti-per-sherimin-e-kancerit-gjendet-tek-peshkaqenet"

Shneta tjera

Gazeta Express

26/01/2023 21:52

Sekreti për shërimin e kancerit gjendet tek peshkaqenët

Shneta tjera

Gazeta Express

26/01/2023 21:52

Sekreti për të shëruar kancerin dhe sëmundjet e lidhura me moshën, mund të gjenden në peshkaqenët e ngjyrës së bardhë.

Kështu kanë bërë të ditur ekspertët, ndërsa theksohet se harta e parë e ADN-së e peshqve të bardë ka zbuluar mutacione të cilat mbrojnë kafshët kundër kancerit dhe sëmundjeve të tjera, njofton Klan Kosova.

Lexo Edhe:

Shkencëtarët shpresojnë se më shumë kërkime mund të ndihmojnë për të zbatuar gjetjet për trajtimin e sëmundjeve të lidhura me moshën tek njerëzit.

Peshkaqenët e gjigant gjithashtu kanë aftësinë për të riparuar ADN-në e tyre – diçka që nuk mund ta bëjnë njerëzit.

Hulumtimi u krye nga një ekip shkencëtarësh në Fondacionin të Ruajmë Detin dhe Hulumtuesit e Peshkaqenëve.