Sekreti i jetëgjatësisë “fshihet” në një frut - Gazeta Express
string(43) "sekreti-i-jetegjatesise-fshihet-ne-nje-frut"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

05/06/2023 19:34

Sekreti i jetëgjatësisë “fshihet” në një frut

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

05/06/2023 19:34

Një avokado në ditë heq yndyrnat e tepërta dhe i shton ato viteve të jetës sonë. Për shkak të shijes së saj avokado është fruti i preferuar për të ngrënë për mëngjes, ose për të vendosur në një sanduiç.

Një avokado nuk duhet t’i mungojë përditshmërisë tuaj sepse ajo mbart vlera ushqyese të mëdha.

Lexo Edhe:

Mbron zemrën

Yndyrnat e pangopura që gjenden në avokado ndihmojnë në ruajtjen e një profili të shëndetshëm lipid, duke balancuar nivelet e kolesterolit të mirë (HDL). Sidoqoftë, vlerat e kolesterolit “të keq” (LDL) përmirësohen gjithashtu, si dhe nivelet e triglicerideve dhe insulinës, siç tregohet nga një përmbledhje e botuar në Molecules.

Përmirëson funksionin e trurit

Nëse zemra punon si ora, organet e tjera, si truri, do ta ndjekin shembullin. Kjo do të thotë, kur zona e trurit gjakoset siç duhet përmes funksionimit të duhur të enëve të gjakut, oksigjeni dhe lëndët ushqyese që i nevojiten për të kryer siç duhet transportohen. Megjithatë, përmbajtja e luteinës së avokados është ajo që e bën atë kaq të vlefshëm në funksionin e trurit dhe më gjerë. Një studim në Nutrients zbuloi se konsumi i saj rriti nivelet e luteinës në tru dhe përmirësoi funksionin njohës te të rriturit e moshuar.

Mbron shikimin

Përkatësisht, antioksidantët, si luteina, të avokados janë veçanërisht të dobishëm për shëndetin e syve. Në të njëjtin studim të botuar në Nutrients, një rritje prej 25% në nivelet e luteinës u vu re në sytë e të moshuarve që hëngrën një avokado çdo ditë për gjashtë muaj.