Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së: Bota nuk mund ta përballojë një tjetër luftë - Gazeta Express
string(78) "sekretari-i-pergjithshem-i-okb-se-bota-nuk-mund-ta-perballoje-nje-tjeter-lufte"

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së: Bota nuk mund ta përballojë një tjetër luftë

Lajme

Gazeta Express

14/04/2024 8:32

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka dënuar ashpër sulmin e Iranit të nisur ndaj Izraelit.

Ai bëri thirrje që të dy shtetet të ndërprejnë armiqësinë menjëherë.

Lexo Edhe:

“Jam thellësisht i alarmuar për rrezikun real të një përshkallëzimi shkatërrues në mbarë rajonin. Unë u bëj thirrje të gjitha palëve të ushtrojnë përmbajtje maksimale për të shmangur çdo veprim që mund të çojë në konfrontime të mëdha ushtarake në fronte të shumta në Lindjen e Mesme”, tha ai për United Nations, përcjell klankosova.tv.

Ndryshe, Guterres potencoi se gjithmonë ka theksuar se as rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një luftë tjetër.