Së shpejti ekspozita, “Ukraina: Një krim lufte” që sjell para publikut punën e 93 fotoreportereve - Gazeta Express
string(93) "se-shpejti-ekspozita-ukraina-nje-krim-lufte-qe-sjell-para-publikut-punen-e-93-fotoreportereve"

Arte

Gazeta Express

12/04/2024 15:26

Së shpejti ekspozita, “Ukraina: Një krim lufte” që sjell para publikut punën e 93 fotoreportereve

Arte

Gazeta Express

12/04/2024 15:26

Më 29 prill nga ora 19:00 në Qendrën ‘Barabar’ hapet ekspozita ‘Ukraina: Një krim lufte’ e cila paraqet punën e 93 fotoreportereve nga e gjithë bota.

Ekspozita rrjedh nga libri me të njëjtin titull botuar nga FotoEvidence, i cili përfshin mbi 360 fotografi dhe rrëfime të dëshmitarëve që hedhin dritë mbi pushtimin rus. Këta fotoreporterë të guximshëm rrezikojnë jetën e tyre për të kapur të vërtetat e tmerrshme të luftës, duke na ofruar një vështrim të rrallë në koston njerëzore të konfliktit.

Lexo Edhe:

Si pjesë e hapjes, mbahet një panel diskutimi me kuratoren Svetlana Bachevanova dhe fotografin e njohur Brendan Hoffman, më 30 prill, nga ora 18:00 në Kino Armata.

Pas diskutimit, shfaqet “20 ditë në Mariupol”, film dokumentar fitues i çmimit Oskar, i cili vë në pah betejat e gazetarëve ukrainas në mes të rrethimit.

Kjo ekspozitë, e prezantuar nga FotoEvidence dhe e mbështetur nga Fondacionet e Shoqërisë së Hapur të Ballkanit Perëndimor, nuk është vetëm një pasqyrim i ngjarjeve të kaluara, por edhe një fener shprese për dialog, ndjeshmëri dhe mbështetje për ndjekjen e drejtësisë dhe shërimit të Ukrainës. Bashkohuni me ne në solidaritet.