Scholz pas samitit në Tiranë: Qasje pozitive për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE - Gazeta Express
string(87) "scholz-pas-samitit-ne-tirane-qasje-pozitive-per-integrimin-e-ballkanit-perendimor-ne-be"

Shqiperi

Gazeta Express

06/12/2022 18:41

Scholz pas samitit në Tiranë: Qasje pozitive për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Shqiperi

Gazeta Express

06/12/2022 18:41

Kancelari gjerman Olaf Scholz deklaroi pas samitit në Tiranë se ai ka gjetur një qasje më pozitive midis anëtarëve të Bashkimit Evropian për perspektivën e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në bllok, krahasuar me disa vite më parë.

“Jam shumë i sigurt se një lëvizje e re gjithëpërfshirëse ka lindur dhe se skepticizmi që u formulua disa vite më parë nga disa shtete anëtare tani ka ndryshuar në një gatishmëri për ta shtyrë këtë në mënyrë aktive përpara”, u tha Scholz gazetarëve pas një samitit, bën me dije Al Jazeera.

Lexo Edhe: