Sasia e ujit që duhet të pini në ditë - Gazeta Express
string(37) "sasia-e-ujit-qe-duhet-te-pini-ne-dite"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

26/06/2023 19:32

Sasia e ujit që duhet të pini në ditë

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

26/06/2023 19:32

Uji përbën më shumë se gjysmën e peshës së trupit tonë.

Ruan funksionimin tonë duke rregulluar temperaturën, duke lubrifikuar nyjat dhe duke hequr mbetjet nga trupi.

Lexo Edhe:

Mungesa e ujit mund ta vështirësojë durimin e nxehtësisë dhe të na shkaktojë marramendje dhe lodhje.

Ndoshta keni dëgjuar për rregullin e tetë gotave në ditë, por kjo nuk është domosdoshmërisht e vërtetë.

Sipas dietologes Lauren Armstrong, sasia e ujit që duhet të konsumojmë mund të ndryshojë në varësi të disa faktorëve, si mosha, gjinia dhe mënyra e jetesës.