Sa muajsh mund të lahet një fëmijë në det - Gazeta Express
string(41) "sa-muajsh-mund-te-lahet-nje-femije-ne-det"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

18/07/2022 19:16

Sa muajsh mund të lahet një fëmijë në det

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

18/07/2022 19:16

Mjekët paralajmërojnë se foshnjat nën katër muajsh nuk duhet të lahen në det.

Megjithatë, është mirë që fëmija të bie në kontakt me ujin e detit pas moshës 6 muajsh.

Lexo Edhe:

Imuniteti i foshnjave nuk është plotësisht i zhvilluar dhe ata mund të sëmuren duke hyrë në det.

Çfarë duhet të keni kujdes:

Për bebet 6-12 muajsh

Foshnjat deri në një vjeç nuk duhet të kalojnë më shumë se 15 minuta në det.

Për bebe nga 18 – 36 muajsh

Fëmijët nga 18 muaj deri në 3 vjeç nuk duhet të kalojnë 20 deri në 40 minuta.

Duke qenë se dielli është i dëmshëm, është mirë që të konsultoheni me pediatrin se çfarë kremi kundër diellit t’i vendosni fëmijës tuaj, në të gjithë trupin dhe fytyrën e tij.

Duhet të keni me vete dy rroba banje, një kapele dhe një çadër që do t’i përshtatet peshës së tij.